Hollande těží z nízké popularity Sarkozyho

Kdo se na další 4 roky zabydlí v Elysejském paláci, bude jasné už zítra. Co chtěli kandidáti slíbit, to slíbili a kampaň v noci na sobotu oficiálně skončila. Teď mají hlavní slovo samotní voliči, jestli vyberou favorizovaného socialistu Francoise Hollanda nebo současného francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande | Zdroj: ČTK

Francie je velkou zemí a jiné preference mají voliči na jihu, jinak budou volit na severu a preference se liší i podle velikosti měst.
Mnozí Francouzi se budou proto rozhodovat na základě ekonomiky a nepopularity prezidenta Sarkozyho a pro řadu z nich nebylo problémem vysvětlit, proč budou volit Hollanda.

„Kvůli změně. Nějakou dobu vládla pravice. Byly to vlastně dva mandáty, a když se stal Sarkozy prezidentem, tak všichni doufali, že se život zlepší, ale všechno se zdražilo, lidé jsou zklamáni. Nevím, jestli se něco změní za vlády socialistů, ale já jsem už Sarkozymu šanci dal a teď chci změnu. Takto prostě uvažuji,“ vysvětluje pětatřicetiletý Fabian, ze západní části Francie, který pracuje v supermarketu a občas se ocitne bez práce.

Fabian pak každý měsíc počítá, zda vyjde s penězi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění před francouzskými prezidentskými volbami sleduje spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

Nicolas Sarkozy je nejméně populárním prezidentem za poslední desítky let a přestože mají mnozí, zejména ve větších městech a místech, kde žijí lidé vyššího věku, problém s Hollandem, podstatné pro ně je, aby Sarkozy nebyl znovu zvolen.

Jeho negativní hodnocení dosahuje až neuvěřitelných šedesáti procent. A z toho těží Hollande - značná část voličů mu nedá hlas proto, že by jim byl zvláště sympatický či mu opravdu věřili, ale představuje pro ně lepší alternativu, než jakou je Sarkozy

Náskok Hollanda před Sarkozym se před zítřejšími volbami snížil

Číst článek

„Hollande zastává podobné sociální principy jako já, je tedy pro mě přijatelnější než Sarkozy. Ale na druhou stranu mám problém s jeho projekty, které nejsou podle mého soudu reálné. Například 60 tisíc nových učitelů. Víme všichni, že není z čeho je financovat. Proto jsem skeptický vůči jeho programům a plánům. Nemyslím si, že může splnit něco z toho, co slíbil. Ale na druhou stranu to, co on prosazuje, je politika, která je více zaměřena na lidi, bez třídních rozdílů a také proti chudobě,“ tvrdí majitel malé firmy z Paříže a vysvětluje tak, co je podstatné nejen pro něj, ale i pro řadu dalších voličů.

Jan Šmíd, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme