Hollande v Kábulu vysvětluje svůj plán na stažení francouzských vojáků

Nový francouzský prezident François Hollande je na neplánované návštěvě Afghánistánu. Do Kábulu přijel osobně vysvětlit svůj plán stáhnout všechny francouzské vojáky do konce letošního roku. Pro celou Severoatlantickou alianci ale termínem odchodu z Afghánistánu dál zůstává konec roku 2014.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande nečekaně přiletěl do Kábulu

Francois Hollande nečekaně přiletěl do Kábulu | Zdroj: Reuters

Na programu několikahodinové návštěvy je setkání s francouzskými vojáky. Hollande už také jednal se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím.

Francie má v Afghánistánu na 3400 vojáků, do konce letošního roku by měli být všichni doma. V současnosti jsou francouzské jednotky v Kábulu a provincii Kapísá.

Od začátku invaze v roce 2001 zemřelo v zemi celkem 70 francouzských vojáků. I proto se stažení vojsk z Afghánistánu stalo jedním z Hollandových předvolebních slibů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném stahování francouzských vojáků z Afghánistánu mluvil ve Světě o jedné spolupracovník ČRo v Limoges Martin Hybler

Svůj záměr potvrdil nový prezident i na summitu NATO na začátku tohoto týdne v Chicagu. Hollandův předchůdce Nicolas Sarkozy počítal s tím, že francouzské jednotky v zemi zůstanou do konce roku 2013.

Nový prezident jejich předčasné stažení oficiálně zdůvodňuje tím, že NATO v Afghánistánu v podstatě splnilo svůj cíl, jímž byl boj proti teroristické síti Al-Káida, a že teroristické aktivity, které by měly původ v této zemi, dnes už prakticky neexistují. „Takže není důvodu, proč by tam měly jednotky zůstávat, francouzské jednotky obzvláště,“ konstatoval na Rádiu Česko spolupracovník ČRo v Limoges Martin Hybler.

Pro odborníky na terorismus, jak dále řekl, dnes Afghánistán opravdu nehraje příliš velkou roli. „Důležitější země z hlediska mezinárodního terorismu jsou Somálsko a potom Sahara, což se Francie týká o hodně blíž.“

Partneři Francie v NATO rozhodnutí o předčasném stažení francouzských sil na summitu NATO v Chicagu v podstatě ignorovali, až na kancléřku Merkelovou, která za to Paříž kritizovala. Francouzská média se ale podle Hyblera jistého narušení vztahů Francie s ostatními členy NATO příliš neobávají.

„Ta obava není nijak veliká, spíš bych řekl, že panuje takové trochu uspokojení, že Hollande zjevně navazuje na takovou gaullistickou tradici spíš trochu nezávislé politiky Francie i v rámci Atlantické aliance, zatímco Sarkozy byl velice amerikanofilní a poplatný americké politice,“ poznamenal Martin Hybler.

Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme