Hollande vyzval Mayovou k urychleným jednáním o vystoupení Velké Británie z Unie

Šéfka britského kabinetu Theresa Mayová jednala po Berlíně i v Paříži. Při jednáních s prezidentem Francoisem Hollandem zopakovala, že nechce aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení členského státu z Unie před koncem roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová jednala s francouzským prezidentem Hollandem | Zdroj: Reuters

Premiérka Mayová nechce oznámit vystoupení Velké Británie z Unie ještě letos, protože chce, aby se na novou situaci připravily finanční trhy. Potřebuje také čas na přípravu jednání o co možná nejlepších ekonomických vztazích Británie s Unií.

Prezident Hollande šéfku britského kabinetu upozornil, že Londýn nemůže mít přístup na jednotný unijní trh bez cel a poplatků, aniž by respektoval volný pohyb osob, hlavně pracovních sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Theresy Mayové v Paříži sledoval Pavel Novák

Uznává sice, že má mít Británie dost času na přípravu k jednání, ale čím dříve začnou, tím lépe pro obě strany, zdůraznil Francois Hollande.

Francouzský prezident byl během dne na návštěvě Irska, kde diskutoval s premiérem Endou Kennym o tom, co bude s jejich britským sousedem. Irsko bude pro Francii důležité, protože po vystoupení Británie z Unie budou jezdit francouzští studenti na výměnné pobyty s výukou angličtiny právě sem.

Až Británie opustí Unii, budou mít britští studenti asi o dost těžší se do programu zařadit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme