Hollandův klíčový projev o terorismu: hrozba je reálná, bojovat musíme v mezích ústavy

Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek vystoupil se zásadním projevem k terorismu, který označil za hrozbu pro Francii i mezinárodní společenství. Řekl, že Francouzi si musí zvyknout na to, že tyto hrozby ovlivní jejich každodenní život. Jestli bude znovu na post prezidenta kandidovat, Hollande zatím neoznámil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Francois Hollande během svého projevu o terorismu. | Zdroj: Reuters

Teroristická hrozba je podle Hollanda opravdu reálná a udělá vše pro to, aby před ní obyvatele země ochránil. Podle něj je nutné jí čelit v rámci ústavy a možností, které nabízí demokracie. Lidé si musí podle Hollanda zvyknout na komplikace, opatření by ale neměla být na úkor základních demokratických pilířů a principů.

Francouzský prezident připomněl středeční zatčení několika osob, které nechaly před pařížskou Notre-Dame zaparkované auto s několika plynovými lahvemi. Vůz podle francouzských médií patří osobě, kterou mají v záznamech francouzské bezpečnostní složky. Více čtěte ZDE.

Vzhledem k velmi nízké popularitě, chce být Hollande prezentován jako silný vůdce, který opravdu má na to, aby vedl zemi proti terorismu a ochránil Francouze.

Lidé jej za prezidenta už nechtějí

Hollande zatím neoznámil, jestli se bude znovu ucházet o prezidentský úřad. Už dříve naznačil, že by se chtěl vyjádřit až v prosinci. Situace je pro něj velmi komplikovaná.

Podle nejnovějších průzkumů by nepostoupil ani do druhého kola. Tam by postoupila Marine Le Penová a kandidát pravice. Více hlasů než současný prezident by dostal Emmanuel Macron, bývalý ministr pro ekonomiku, který odstoupil před několika dny.

To je pro Hollanda velmi ponižující. Podle posledních průzkumů je proti tomu, aby se znovu ucházel o prezidentský úřad, 88 procent Francouzů.

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme