Agenty Mosadu přivedl na stopu Eichmanna německý bojovník proti nacismu. Pracoval s ním v továrně

Když Izrael dopadl a soudil architekta holokaustu Adolfa Eichmanna, celý svět to vnímal jako obrovský úspěch izraelských tajných služeb. Až nyní, po šedesáti letech, vyšlo na světlo, kdo agenty Mosadu přivedl na stopu nacistického válečného zločince. Podle odhalení deníku Süddeutsche Zeitung to byl německý protinacistický bojovník Gerhard Klammer.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Eichmann před izraelským soudem

Adolf Eichmann před izraelským soudem | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Klammer, někdejší student geologie, filosofie a historie, v roce 1950 z Německa emigroval do Argentiny za prací. Shodou okolností ve stejnou dobu do Argentiny dorazil i Eichmann pod falešným jménem Ricardo Klement.

‚Pachatel od psacího stolu.‘ Před 60 lety stanul před izraelským soudem Adolf Eichmann

Číst článek

Klammer i Eichmann v Argentině pracovali ve stejné stavební firmě jménem Capri, píše Süddeutsche Zeitung.

Klammer, který proti nacistům bojoval, Eichmanna bez problémů poznal - podle Süddeutsche Zeitung mimo jiné proto, že na rozdíl od ostatních Němců ve firmě rozhodně nebyl stavařský expert. Protože věděl, že se po Eichmannovi pátrá, informaci předal německým úřadům. Ty se mu ale neozvaly zpátky.

Pátrání Mosadu

Agenti Mosadu po Eichmannovi sami pátrali. Od roku 1957 měli například informaci, že se ukrývá v Argentině a smyčka se postupně uzavírala.

Gerhard Klammer mezitím v roce 1959 o Eichmannovi řekl svému známému knězi. Přes církevní hierarchii se pak informace dostala k německému židovskému prokurátorovi Fritzi Bauerovi, který po Eichmannovi pátral.

Skládačku informací o tom, kde se nacista skrývá, mimo jiné pomohla doplnit i fotka zaměstnanců firmy Capri, na které vedle Gerharda Klammera byl i Adolf Eichmann. I tak agentům Mosadu trvalo téměř další dva roky, než Eichmanna vypátrali v jeho úkrytu na předměstí Buenos Aires. 

Před 60 lety agenti Mosadu zatkli Adolfa Eichmanna. Z Argentiny ho propašovali jako stevarda

Číst článek

„Nejdřív jsme se ho zeptali, jak se jmenuje. Odpověď: Ricardo Klement. Jeho tehdejší pseudonym. Mysleli si, nám svou pravou identitu prostě nepřizná. Tak jsem mu položil stovku otázek, na které mohl odpovědět jen Eichmann. Velikost bot, oblečení, datum narození, členské číslo v SS a NSDAP. A tak dál. Všechno sedělo. Pak jsem se zeptal na jeho rodné jméno: řekl Adolf Eichmann. Bez zdráhání. To byl ten největší okamžik celé naší operace,“ popisuje vyslýchání v Argentině izraelský operativec Zvi Aharoni.

Přelomový soudní proces

Na konci května 1961 pak Mosad Eichmanna zdrogovaného propašoval na palubě dopravního letadla do Izraele, kde ho úřady postavily před soud.

Adolf Eichmann se na rozdíl od dalších nacistických špiček vyhnul norimberským procesům. Paradoxně se díky tomu stal prvním vysoce postaveným nacistickým pohlavárem, kterého ve svém tehdy ještě mladém státě Izrael, soudili sami Židé.

Během procesu ho navíc přímo konfrontovali lidé, kteří prošli nacistickými vyhlazovacími tábory. O to cennější pro Izraelce byl fakt, že před soudem stál hlavní strůjce holokaustu, tedy systematického masového vyvražďování Židů v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

V celosvětově ostře sledovaném procesu izraelský soud Adolfu Eichmannovi nakonec uložil trest smrti a za jeho zločiny ho Izraelci v roce 1962 popravili.

Zdeněk Novák, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme