Holokaust je traumatem i 70 let po válce. Mladí Izraelci upozorňují na genocidu

Nacisté vyvraždili během druhé světové války šest milionů Židů. Izraelci proto dodnes nemohou na holocaust zapomenout, na druhé straně ale neskrývají obavy před současným nárůstem antisemitismu v Evropě i islámskými radikály. Jeden z největších znalců dějin holokaustu, Jehuda Bauer pocházející z Prahy, pak tvrdí, že holokaust zůstává traumatem nejen pro Židy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská hvězda

Židovská hvězda | Foto: Ladislav Bába

„Věděli jsme, že jedeme do Osvětimi, ale nevěděli jsme, co je Osvětim. Mysleli jsme si, že jedeme do pracovního tábora, nevěděli jsme, že tam jsou plynové komory, krematorium a zabíjejí se tam Židé,“ vzpomíná 90letý Avram Harshalom původem z Polska.

Z Osvětimi se mu dokonce podařilo uprchnout, jeho rodiče i bratr ale v koncentračním táboře zahynuli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nacisté vyvraždili během druhé světové války šest milionů Židů. Holokaust zůstává traumatem i po 70 letech

„Je to trauma celé společnosti, to se nevymezuje jen na ty, kteří to mají v rodině. To je trauma pro všechny, protože třetina židovské společnosti byla zavražděna. Máte paralelní situaci u Arménů, u Romů, u amerických indiánů, u Khmérů,“ vysvětluje jeden z největších expertů na holokaust, 89letý Jehuda Bauer.

„To není jenom holocaust, ale jsou to i jiné genocidy. Máte to samé, to jsou ta traumata,“ říká Bauer a dodává: „Holocaust byl centrální událost evropských dějin a lidé, kteří s tím nemají vůbec nic společného, o tom mluví.“

Věčným mementem zločinných událostí dodnes zůstává památník obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem umístěný na Hoře Pamatování v Jeruzalémě. Historik a držitel nejvyššího vyznamenání Ceny Izraele Jehuda Bauer je také současným akademickým poradcem při památníku.

‚Dopad na společnost je tu pořád‘

Pochopitelně nejvíce o holokaustu mluví sami Židé. O tragických dějinách se stále učí ve škole, navíc těžko v Izraeli najdete rodinu, z níž by si někdo tímto peklem neprošel. I proto Židé ve chvíli, kdy počet obyvatel Izraele dosáhl šesti milionů, slavili. Přesně tolik jich totiž nacisti zavraždili.

„Moji prarodiče, kteří vloni umřeli, mi o tom vyprávěli. Dobře jsem tedy věděl, co se tehdy stalo, a je jedno, že tomu už je 70 let. Ten dopad na naší společnost je tu pořád, je to stále živé," tvrdí 20letý student u telavivské pláže.

V Tel Avivu si zejména mladí lidé užívají pohody i šumícího moře, dalo by se říci, že žijí bezstarostný život v bezpečí. Přesto aktuální hrozby neberou na lehkou váhu.

„Existují projevy antisemitismu, jako například ve Francii, a lidé pochopitelně neskrývají své obavy. Přímo tady v Izraeli se nebojíme, ale co se děje mimo, to jen tak neházíme za hlavu. Ale na druhé straně, nacisté byli za holokaust postaveni před soud, což se třeba v případě genocidy Arménů nebo Khmérů říct nedá,“ myslí si další z mladíků.

Jak ale podotýká Jehuda Bauer, paměť ani tak vymazat nelze: „Lidé se snaží zapomenout, chtějí zapomenout, ale nejde to.“

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme