Polský soud zprostil manažerku IKEA obvinění z diskriminace, vyhodila muže za výroky proti gayům

Odvolací soud v jihopolském Krakově v úterý potvrdil osvobozující rozsudek pro manažerku švédské nábytkářské firmy Ikea, která v roce 2019 jednoho ze zaměstnanců propustila kvůli homofobním výrokům na vnitropodnikovém fóru. Informoval o tom portál Business Insider. Prokuratura ženu obžalovala kvůli náboženské diskriminaci, hrozilo jí za to vězení.

Krakov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Případ je v Polsku součástí ostrých debat mezi liberály a náboženskými konzervativci (ilustrační foto) | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Pracovník Tomasz K. z krakovské pobočky se odmítal podílet na akci, kterou Ikea chtěla dát najevo solidaritu s lidmi s menšinovou sexuální orientací.

Odůvodňoval to svojí vírou. Vzal si proto dovolenou a na vnitropodnikovém fóru napsal, že je proti „schvalování homosexuality, její propagaci i propagaci jiných deviací“.

Žádné informace o menšinách. Ruští poslanci zakázali ‚propagaci netradičních sexuálních vztahů‘

Číst článek

Odvolával se přitom na bibli, podle které „kdyby muž spal s mužem jako s ženou, oba se dopustí ohavnosti; musejí zemřít, jejich krev padni na ně“.

Nadřízení Tomasze K. žádali, aby své výroky odvolal, což muž odmítl udělat a vedoucí personálního oddělení Katarzyna N. ho propustila.

Podle soudu první instance i podle odvolacího soudu komentář Tomasze K. obsahoval nejen citáty z bible, ale i jeho osobní názory. Výpověď podle rozsudků nesouvisela s jeho náboženskou příslušností.

„Jde o mimořádně silný vzkaz, soud dal jasně najevo, že prokuratura ignorovala otázku respektu vůči lidem LGBT“, řekl agentuře Reuters Daniel Ksionžek, advokát Katarzyny N.

Dodal, že jeho klientka žila tři roky v nejistotě a obavách, že by mohla strávit až dva roky ve vězení.

Ikea na svých internetových stránkách uvedla, že jejím cílem je vytvořit „rozmanité a inkluzivní pracoviště ..., kde se každý cítí být vítán, přijímán a respektován“.

Případ vzbudil v Polsku velkou pozornost. Jde o součást ostrých debat mezi liberály a náboženskými konzervativci, připomíná Reuters.

Někteří politici vládnoucího Práva a spravedlnosti „ideologii LGBT“ označují za cizí vliv, který ohrožuje tradiční hodnoty v katolickém Polsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme