‚Bůh tě tak stvořil,‘ řekl papež homosexuálovi z Chile. Zatímco LGBT komunita jásá, Vatikán mlčí

Minulý měsíc se papež František omluvil za „závažné chyby“, které katolická církev udělala v případech sexuálního zneužívání v Chile. Jednou z obětí je i Juan Carlos Cruz, který je homosexuál a s papežem se v dubnu sešel. „Bůh tě tak stvořil a miluje tě,“ řekla hlava katolické církve podle Cruze. Zatímco LGBT komunita papežův přístup vítá, Vatikán mlčí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František. | Zdroj: Reuters

V rozhovoru, který vyšel v neděli na serveru El País, Juan Carlos Cruz uvedl, že papež František během jejich schůzky řekl: „Bůh tě takhle stvořil a miluje tě, mně na tom nezáleží. Papež tě tak miluje, musíš být šťastný za to, jaký jsi.“  

V katolické církvi panuje vůči LGBT hysterie, říká kněz, kterého stál coming out málem život

Číst článek

Cruz je jednou ze tří chilských obětí, které byly pozvány tento měsíc do Říma v důsledku skandálu spojeného s případy sexuálního zneužívání mladistvých v Chile a snahami katolické hierarchie utajit je.

Podle Cruze byl papež během bezmála tříhodinového setkání velmi rozzlobený a omluvil se mu. „Byl extrémně laskavý, nesmírně milý. Byla to omluva, která nebyla v žádném případě falešná nebo neupřímná,“ uvedl Cruz v úterý v BBC Newsday. Papež údajně také řekl, že se cítí být „součástí celého problému“ za dobu, kdy nevěděl, co se v Chile dělo.

Kvůli skandálu kolem kněze Fernanda Karadima 34 chilských biskupů nabídlo minulý týden rezignaci. Papež biskupy obvinil, že ničili důkazy o sexuálním zneužívání a tlačili na právníky, aby obvinění bagatelizovali. Tím podle něj vážně pochybili, protože nechránili děti před pedofilními kněžími.

Cruz se novinářům svěřil, že mu chilští kardinálové roky říkali, že jako gay žije „zvrácený život“,„není hoden“ nebo si pravděpodobně „zneužívání užíval kvůli tomu, že je gay“. „Bylo pro mě opravdu osvobozující a neuvěřitelné slyšet něco podobného od svatého otce,“ řekl pro BBC.

Krytí sexuálních zločinů

Kněze Fernanda Karadima Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých. František při lednové návštěvě Chile šokoval tím, že se zastal biskupa Juana Barrose Madrida, který byl obžalován z krytí sexuálních zločinů kněze.

Vážně jsem pochybil při posuzování zneužívání mladistvých v Chile, přiznal papež

Číst článek

Na konci ledna papež do Chile vyslal nejuznávanějšího odborníka Vatikánu na sexuální zločiny, maltského arcibiskupa Charlese Scicluna, aby případ prošetřil. Ten ve spolupráci s dalším kolegou poskytl papeži vyšetřovací spis o 2300 stranách.

František v dokumentu uvedl, že kauzy podepřené jasnými důkazy církev vyšetřovala povrchně nebo vůbec. V jiných případech biskupové a nadřízení nechránili děti před pedofily - zde papež narážel na nárůst sexuálního zneužívání v chilských církevních řádech v posledních letech.

Papež napsal, že někteří z podezřelých sice museli pro „nemorální chování“ z dané kongregace odejít, ale za své trestné činy se dočkali jen minimálního postihu. Navíc skončili v jiné diecézi, kde mohli opět pracovat s dětmi a nezletilými. 

Kdo jsem, abych soudil?

Od svého zvolení v roce 2013 papež František dramaticky změnil způsob, jakým církev o homosexuálech mluví. „Pokud je někdo gay a hledá Boha, má dobré úmysly, kdo jsem, abych soudil?“ řekl na svém prvním zaoceánském výjezdu papež v roce 2013.

O tři roky později uvedl, že slouží lidem s nenaplněnými homosexuálními tendencemi stejně jako homosexuálům, kteří nemohli zůstat cudní, jak po nich církev žádá. „Když člověk stane před Ježíšem, Ježíš určitě neřekne: ‚Jdi pryč, protože jsi homosexuál,‘“ řekl tehdy.

Nejnovější výrok oceňuje hlavně LGBT komunita, která jej považuje za další krok z papežovy strany směrem k tomu, aby se homosexuálové uvnitř katolické církve cítili vítaní a milovaní.

Šéf organizace bojující za práva LGBT katolíků New Ways Ministry Francis DeBernando pro Chicago Tribune řekl, že papežovy výroky jsou ohromné a mohou mnoho změnit. „Bylo by ale mnohem lepší, kdyby tyto výroky zveřejnil veřejně, protože lidé z LGBT potřebují slyšet toto poselství od náboženských vůdců, od katolických vůdců,“ uvedl.

Vatikán odmítl údajné výroky komentovat s tím, že jde u soukromých rozhovorů papeže o běžný postup.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme