Za homosexuální styk až 100 ran holí na veřejnosti. Indonéská policie zadržela čtyři podezřelé

Indonéská policie v provincii Aceh zadržela čtyři osoby, které podezírá z homosexuálního pohlavního styku. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až 100 ran holí. Ochránci lidských práv vyzvali indonéské úřady, aby zadržené neprodleně propustily. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý plot vězení. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Aceh je jedinou provincií převážně muslimské Indonésie, která kriminalizuje vztahy stejného pohlaví a která užívá kromě celostátně platných zákonů také přísné islámské právo šaría.

'Ryane, vezmeš si mě?' Australský poslanec požádal svého partnera o ruku přímo v parlamentu

Číst článek

V současnosti indonéský parlament projednává reformu stávajících celostátních zákonů, na jejímž základě by byl kriminalizován nemanželský pohlavní styk. Kritici však varují, že takový zákon by přispěl k perzekuci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Čtyři podezřelé zadržela policie a příslušníci místní domobrany. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim až sto ran na veřejnosti, uvedly úřady.

„Připravujeme podklady k jejich případům a brzy je předáme prokuratuře,“ řekl vrchní vyšetřovatel Marzuki z provinčního střediska Banda Aceh.

Forma mučení

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že trestání bitím je podle mezinárodního práva formou mučení.

„Úřady v provincii Aceh by měly čtveřici propustit a chránit veřejnost před slíděním domobrany, jejíž příslušníci se zaměřují na bezbranné menšiny,“ řekl šéf oddělení Human Rights Watch pro ochranu práv příslušníků sexuálních menšin Graeme Reid.

Loni byli v provincii Aceh na základě zákonu proti homosexuálům z roku 2014 poprvé odsouzeni k ranám holí dva příslušnici této sexuální menšiny. Náboženská policie a domobrana v provincii často podnikají razie v domovech a na pracovištích, kde zadržují osoby, jež podezírají z homosexuálních aktů.

Loni takto úřady zadržely 12 transgenderových žen, které veřejně zesměšnily, když je přinutily ostříhat si vlasy a obléknout se jako muži. Tito lidé byli následně propuštěni, podle ochránců práv se však mnoho z nich ukrývá z obavy před dalšími raziemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme