Homosexuálové v San Franciscu budou moci znovu uzavírat sňatky

Gayové a lesby v San Franciscu s napětím čekají na středu. Od páté hodiny odpoledne místního času budou mít zase možnost uzavírat sňatky. Tedy, pokud jejich odpůrci neuspějí na poslední chvíli s odvoláním proti rozhodnutí federálního soudu, který zákaz oddávání párů stejného pohlaví v Kalifornii zrušil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod gayů a lesbiček

Průvod gayů a lesbiček | Foto: Klára Stejskalová

Náměstí na rohu sanfranciské Market Street a ulice Castro, se říká Harvey Milk Plaza, to na památku aktivisty, který se v sedmdesátých letech minulého století ke své homosexualitě otevřeně hlásil a přesto, nebo možná právě proto, se stal voleným zástupcem na radnici San Franciska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž amerického zpravodaje Českého rozhlasu z kalifornského San Francisca

Možná jste viděli film Milk, který herci Seanu Pennovi vynesl Oskara za hlavní roli. Odehrává se z největší části právě zde ve čtvrti Castro, které se mimo jiné přezdívá ‚Vesnice gayů‘.

Dvojice homosexuálů si užívají letního odpoledne na zahrádkách kaváren a restaurací, někteří se drží za ruce nebo si jinak otevřeně projevují náklonnost. Asi proto nepřekvapí, že tady rozhodnutí federálního soudu o obnovení sňatků osob stejného pohlaví vítají.

„Jsme přece všichni lidé, bez ohledu na sexuální orientaci,“ říká Pedro, který se do Castra přistěhoval z Havaje. „A protože jsme všichni lidé, měli bychom mít i stejná práva, včetně toho na uzavírání plnohodnotných manželství,“ dodává Pedro.

Mark z nedalekého Santa Cruz je v hodnocení opatrný. Má za to, že spor o homosexuální sňatky bude po odvolání jejich odpůrců nakonec stejně muset řešit až nejvyšší soud ve Washingtonu a dokud nerozhodne ten, není nic jistého. Podobné bezprostřední pocity a očekávání mají i jiní gayové oslovení na ulici.

Pro fundovaný názor profesionálního aktivisty si jdu do Centra pro gaye, lesby, bisexuály, transsexuály a transvestity, které je odsud co by kamenem dohodil.

Roberto Ordeňana je ředitelem pro komunitní projekty. Zatím neplánuje, že by sám uzavřel s partnerem sňatek. Přesto považuje za velmi důležité, aby gayové a lesby takovou možnost měli. Jde přece o to, že má mít každý jednotlivec stejná práva bez ohledu na sexuální orientaci.

Uspěje odvolání odpůrců?

Ale co říká Roberto na možnost, že odvolání odpůrců homosexuálních sňatků uspěje? Před dvěma lety přece v referendu kalifornští voliči zákaz oddávání gayů a leseb schválili.

Roberto si je jistý, že stále větší procento Američanů, nejen Kaliforňanů, postupem času přijme homosexuální sňatky jako něco normálního a běžného. Zatím je umožňuje pět států a hlavní město Washington, Kalifornie je hře. Odpor konzervativní části Americké veřejnosti je silný, ale Roberto soudí, že za pár let budou homosexuální sňatky běžné v deseti možná i víc státech.

Restaurace a bary ve čtvrti Castro se těší na vyšší tržby. Ve středu má zdejší radnice začít gaye a lesby oddávat a mnohé páry už plánují posvatební oslavy. A kde jinde, než právě tady, v srdci sanfranciské homosexuální komunity.

Podle průzkumů zatím celkově ve Spojených státech odpůrci oddávání párů stejného pohlaví převažují nad jejich stoupenci. Ale čísla se postupně mění. Nejen podle gay aktivistů je tak pravděpodobné, že se státem zaručené právo homosexuálů na manželství bude po Americe dál šířit.

Vít Pohanka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme