Hon na jednoho z nejhledanějších teroristů světa přerostl v pouliční válku na jihu Filipín

Tisíce lidí utíkají z města Marawi na filipínském ostrově Mindanao. Čtvrtým dnem se tam filipínská armáda pokouší dopadnout jednoho z nejhledanějších mužů světa - jednoho z velitelů radikálních islamistů. Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil na celém dvacetimilionovém ostrově výjimečný stav. V pátek uvedl, že mezi extremisty s vazbami na Islámský stát jsou i zahraniční bojovníci.

Tento článek je více než rok starý.

Marawi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní voják zaměřuje cíl (Marawi, jižní Filipíny).

Vládní voják zaměřuje cíl (Marawi, jižní Filipíny). | Zdroj: Reuters

Nad Marawi přelétají helikoptéry filipínské armády. Speciální jednotky obsadily všechna letiště a přístavy a prohledávají ve městě dům po domu.

Z bleskové akce, při které měl být polapen velitel islámských radikálů Isnilon Hapilon, za jehož dopadení nabízejí Spojené státy odměnu ve výši 5 milionů dolarů, se stala válka v ulicích města. Podle agentury Reuters při ní už zemřely desítky lidí.

Stanné právo na Filipínách. Duterte: Počítám s Putinovou podporou v boji s islamisty

Číst článek

Tisíce lidí uprchly utíkají z města, kde je nedostatek vody i léků, a z opačné strany přijíždějí do Marawi nové a nové posily. Stovky civilistů včetně dětí se ukrývají ve vojenském táboře v Marawi. Podle guvernéra oblasti z původně 200tisícového města utekla už nejméně polovina obyvatel.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý na ostrově, odkud sám pochází a kde byl 22 let starostou, vyhlásil na 60 dní stanné právo a zvažuje jeho rozšíření na celou zemi. Vládní vojsko ve čtvrtek do bojů nasadilo bojové vrtulníky, tanky a zvláštní jednotky, napsala agentura Reuters. 

Po úterním neúspěšném zásahu bezpečnostních složek na předpokládaný úkryt Hapilona, velitele teroristické skupiny Abu Sayyafa, si islamisté ze skupiny Maute přivolali posily a ve městě se objevila zhruba stovka ozbrojenců. Ti začali zapalovat budovy, obsadili mosty, nemocnici, dvě vězení, kostel a školu.

Mezi islamisty, kteří svádějí boje s filipínskými vládními jednotkami o město Marawi na jihu souostroví, jsou přitom podle Duterteho také zahraniční bojovníci. Prezident to řekl v pátek s tím, že si na neklidném filipínském ostrově Mindanao zřídila opěrný bod teroristická organizace Islámský stát (IS).

Ve městě Marawi byli nasazeni vojáci s obrněnými vozidly a vrtulníky i příslušníci speciálních sil, kteří podle vládních informací stojí proti zbývajícím asi 20 až 30 extremistům, kteří jsou v Marawi zabarikádovaní a nadále vzdorují. Mezi islamisty jsou podle úřadů Malajsijci, Indonésané a další cizinci.

Sťali policejního ředitele a zadržují rukojmí

Prezident informoval, že ozbrojenci sťali místního policejního ředitele. Agentura AP napsala, že islamisté jako rukojmí zadržují kněze, deset věřících a tři církevní pracovníky. K násilnostem skupiny Maute se ve středu přihlásil Islámský stát prostřednictvím své agentury Amak. Bílý dům skupinu Maute ve čtvrtek odsoudil jako "zbabělé teroristy".

V jihofilipínské provincii Mindanao žije silná muslimská menšina. Působí tam kolem desítky islamistických povstaleckých skupin jako Abu Sayyafa, Fronta islámského osvobození Morů (MILF) či militantní skupiny Maute. Politický analytik Ramon Casiple agentuře AP řekl, že skupina Maute funguje jako klan a její členové z Marawi přišli Hapilonovi na pomoc. "Je těžké je vykořenit, protože z města pocházejí, jsou pevně usazení mezi obyvatelstvem," dodal Casiple. Podle armády je Hapilon stále ve městě.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme