Hon na teroristy slaví úspěchy

V Pákistánu byl zatčen jeden z hlavních podezřelých organizátorů loňských teroristických útoků proti Spojeným státům. Zadrženého Jemence Ramzího bin Šibha už Palestinci předali americkým úřadům. Nyní je pod jejich dozorem na německém území. Další dílčí úspěch v boji s terorismem hlásí Američané i na svém území. V Buffalu FBI zatkla pět mužů podezřelých z kontaktů s organizací Al-Káida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

WTC se řítí k zemi

Na Jemenece bin Šibha vydalo Německo zatykač kvůli údajné účasti na zosnování útoků na New Yorku a Washington. Šibhovo zatčení potvrdil pákistánský ministr vnitra i nejmenované americké zdroje. Terorista byl zatčen pouze několik dnů poté, co jistý novinář v rozhovoru pro arabskou satelitovou stanici al-Džazíra řekl, že s ním v Pákistánu hovořil. Ve středu 11. září policie provedla zátah na předměstí pákistánského Karáčí. V třípatrové budově zadržela pětici Arabů - členů Al Káidy - mezi nimiž byl i bin Šibha.

Zatčení předcházela čtyřhodinová bitva, při níž byly kromě střelných zbraní použity i granáty. Při střelbě přišli o život dva ozbrojenci. Jedním z nich je podle agentury AFP také člen skupiny, která se podílela na popravě amerického novináře Daniela Pearla.

Podle amerických úřadů se údajný terorista snažil před loňským zářím dostat několikrát do USA, nikdy se mu ale nepodařilo získat vstupní vízum. Američané jsou přesvědčeni, že Jemenec se chtěl připojit k 19 teroristům, kteří unesli dopravní letadla a spáchali s nimi krvavé atentáty proti objektům Světového obchodního střediska a proti budově Pentagonu. Proti bin Šibhovi svědčí i to, že bydlel ve stejném bytě jako Muhammad Atta, který je považován za vůdce loňských teroristů.

FBI v noci na dnešek zatkla pět Američanů jemenského původu, které podezírá z podpory terorismu a z kontaktů na teroristickou síť Al-Káida. Jejich aktivity přispěly ve Spojených státech před letošním 11.zářím k vyhlášení druhého nejvyššího stupně - bdělosti. Po zátahu policie na předměstí Buffala ve státě New York zajistili vyšetřovatelé také několik krabic důkazního materiálu.

Představitelé města potvrdili, že sledování podezřelé činnosti domnělých teroristů trvalo už půl roku. FBI se o skupinku začala zajímat poté, co jeden z místních muslimů upozornil na podezřelé chování svých souvěrců. Pětice nebyla aktivní buňkou Al-Káidy, ani nebyli s současné době organizací řízeni. Někteří z nich však v minulosti prošli výcvikovými tábory v Afghánistánu.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme