Hondurasané demonstrovali proti napojení prezidenta na drogové kartely. Policie použila vodní děla

Několik tisíc obyvatel honduraské metropole Tegucigalpy v úterý požadovalo rezignaci prezidenta Juana Orlanda Hernándeze. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Nejnovější protesty přichází pouhých několik dní poté, co Hernández odmítl, že si v prezidentských volbách v roce 2013 dopomohl k úspěchu penězi od drogových kartelů.

Tegucigalpa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik tisíc obyvatel honduraské metropole Tegucigalpy v úterý požadovalo rezignaci prezidenta Juana Orlanda Hernándeze | Foto: Jorge Cabrera | Zdroj: Reuters

Honduraský prezident, který stojí v čele země od roku 2014, nekompromisním tažením proti drogovým kartelům a pouličním gangům snížil v zemi množství vražd. Jeho politika má podporu Spojených států, naopak organizace pro lidská práva ji kritizují.

Demonstranti při protestech podle mluvčího hasičů zapálili tři sídla firem. Policie následně davy rozháněla vodními děly a slzným plynem. Demonstranti pochodovali směrem k honduraskému Kongresu a domáhali se rezignace prezidenta, kterého obviňovali ze spolupráce s drogovými kartely.

Za snímky honduraských nájemných zabijáků sbíral ceny. Teď musel přiznat, že byly zinscenované

Číst článek

Poté co policie použila slzný plyn, někteří demonstranti začali policisty bít dřevěnými tyčemi a házet kameny. Představitel Červeného kříže uvedl, že pět lidí muselo být ošetřeno.

Zadržení bratra

Minulý týden prokurátoři v USA vydali dokument, podle kterého byla Hernándezova prezidentská kampaň v roce 2013 částečně financována penězi od drogových kartelů. Dokument publikovaný newyorským soudem uvádí, že Hernándezova kampaň v této souvislosti obdržela 1,5 milionu dolarů a že peníze byly mimo jiné použity k podplacení místních úředníků.

Hernández obvinění odmítl a označil se za oběť dehonestační kampaně ze strany drogových kartelů, proti kterým zakročil. Prezident rovněž obvinil svého předchůdce Manuela Zelayu a další politické oponenty z toho, že spolupracují s gangstery ve snaze ho diskreditovat.

Konzervativní spojenec USA Hernández se ocitá pod rostoucím tlakem od loňského listopadu, kdy byl v Miami zatčen kvůli pašování drog jeho mladší bratr Tony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme