Honduras na deset dní zakázal noční vycházení. Chce utnout protesty po volbách

Honduraská vláda vyhlásila pátek noční zákaz vycházení. Potrvá deset dnů a platí od šesti hodin večer do šesti hodin ráno. Chce tak ukončit protesty, které po prezidentských volbách z minulé neděle zachvátily zemi. Armáda a policie také dostaly více pravomocí, aby demonstrace potlačily.

Tento článek je více než rok starý.

Tegucigalpa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bylo schváleno dočasné omezení ústavních práv, aby ozbrojené síly a policie mohly potlačit vlnu násilností, která zemi zaplavila," prohlásil státní tajemník Ebal Díaz.

Protesty v ulicích si během tohoto týdne vyžádaly jednoho mrtvého. Policejní zdroje uvedly, že nejméně jeden člověk byl zastřelen při pátečních protestech ve městě La Ceiba.

Protestující v honduraském hlavním městě Tegucigalpa | Zdroj: Reuters

Celkem přes dvacet lidí bylo zraněno. Dvanáct příslušníků armády a policie pak bylo zraněno při demonstracích, které zkomplikovaly dopravu v oblasti tohoto nejvýznamnějšího honduraského přístavu. Při protestních akcích v metropoli Tegucigalpě utrpělo zranění už nejméně deset demonstrantů, sdělily zdravotnické zdroje.

Ve druhém největším honduraském městě San Pedro Sula pak bylo zadrženo více než 100 lidí kvůli podezření z drancování obchodů, sdělil mluvčí policie.

Lidé v pátek zaplavili supermarkety, aby se zásobili jídlem. Silnice na řadě míst v zemi jsou blokovány rozhořčenými demonstranty. Fronty se vytvořily také před benzinovými pumpami, bankami a bankomaty.

Výsledky prezidentských voleb chybí

A výsledky prezidentských voleb stále nejsou k dispozici. Vítěz voleb měl být oznámen v pátek, vyhlášení ale bylo znovu odloženo.

Prezidentem dvakrát v řadě?

Honduraská ústava z roku 1982, podobně jako některé další ústavy zemí v Latinské Americe, po zkušenostech s diktátorskými režimy zakazuje dva prezidentské mandáty v řadě. Podle výroku honduraského ústavního soudu z roku 2015 je ale takové omezení nepřípustné.

Podle nejvyššího volebního soudu, který je v Hondurasu obdobou ústřední volební komise, je po sečtení téměř 95 procent odevzdaných hlasů v čele současný pravicový prezident Orlando Hernández se 42,92 procenta hlasů. Jeho kandidatura je ale sporná, protože ústava neumožňuje dva mandáty po sobě.

Levicový opoziční kandidát Salvador Nasralla měl podle těchto údajů zatím 41,42 procenta hlasů. Volba prezidenta je jednokolová a k vítězství stačí prostá většina.

Volební soud oznámil, že ručně spočítá lístky z 1031 hlasovacích uren, u kterých se objevily nesrovnalosti. Sčítání má začít v sobotu v devět hodin ráno místního času, tedy 16 hodin našeho času. Výsledky budou vyhlášeny až po úplném dokončení procesu.

Nedůvěra ve sčítání

Nasrallova středolevá aliance ale požaduje přepočítání hlasů ve třech z 18 honduraských departementů, kde se podle ní objevily nesrovnalosti. Pokud její požadavky nebudou splněny, tak odmítá uznat výsledky, které nejvyšší volební soud oznámí.

Opozice si stěžuje na volební podvody. Nedůvěra ve sčítací proces pramení zčásti z toho, že volební soud je jmenován Národním shromážděním, nad kterým má kontrolu Hernándezova Národní strana, zčásti pak z náhlé ztráty Nasrallova náskoku při sčítání hlasů.

Po sečtení více než poloviny hlasů totiž Nasralla vedl zhruba o pět procentních bodů. Opoziční stoupenci v pátek vyšli ve velkém počtu do ulic. Oba kandidáti, Hernández i Nasralla, se již dříve prohlásili za vítěze voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme