Hong Kong nadále povede pekingský kandidát

Hong Kong i nadále povede kandidát Pekingu Donald Tsang. V dnešních volbách získal 649 hlasů z 800 možných. Jeho vyzývatel Alan Leong obdržel 123 hlasy. Hong Kong si letos připomíná 10. výročí znovu připojení k Číně, přímé volby v této bývalé britské kolonii ale Peking dosud nepovolil. I přesto je to vůbec poprvé, co se proti kandidátovi prosazovanému Pekingem postavil demokraticky zvolený protikandidát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní a historický Hongkong | Foto: de.wikipedia.org

Donald Tsang šel do dnešního hlasování s jistotou, že bude opět zvolen, přesto Hong Kong letos zažil vůbec první předvolební kampaň, ve které dva kandidáti představovali veřejnosti, a to i v televizních debatách, svou vizi.

Člen Občanské strany Alan Leong, který pro svou kandidaturu potřeboval získat alespoň 100 hlasů členů volební komise, prosazoval co nejrychlejší přijetí přímého volebního práva, zatímco Donald Tsang tvrdil, že důležitější je způsob, jak toho vůbec dosáhnout.

Peking ale obyvatelům Hong Kongu nedávno jasně vzkázal, že o tom stále rozhoduje čínské vedení. Hong Kong si přesto udržuje svobodu slova a podle posledního hodnocení amerického výzkumného ústavu nadace Heritage Foundation a listu Wall Street Journal je i nadále také ekonomicky nejsvobodnější zemí na světě.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme