V Hongkongu byli zadrženi aktivisté Wong a Chowová. Sobotní demonstrace je zrušena

V Hongkongu byli v pátek zadrženi dva prominentní aktivisté hájící demokratická práva - Joshua Wong a Agnes Chowová. Policie oznámila, že jsou vyšetřováni za svou účast na nepovoleném červnovém protestu před policejní stanicí a za podněcování dalších lidí k demonstrování. Podle strany Demosisto, na jejímž založení se Wong podílel, byli oba aktivisté převezeni na policejní velitelství.

Aktualizováno Hongkong (Aktualizováno: 8:49 30. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista Joshua Wong

Aktivista Joshua Wong | Foto: Bobby Yip | Zdroj: Reuters

V sobotu se měl konat další protest, který byl ale podle agentury AP odvolán, protože nezískal potřebná povolení. Představitelka hongkongské Občanské fronty za lidská práva Bonnie Leungová ale řekla, že skupina byla nucena sobotní protest zrušit z obav o fyzickou i právní bezpečnost účastníků. Pochod měl být připomínkou 5. výročí čínského rozhodnutí nedovolit demokratickou volbu hongkongského vůdce.

Strana Demosisto uvedla, že dvaadvacetiletý Wong byl přinucen nastoupit do soukromého minivanu, když šel na nádraží. Následně byl převezen na policejní stanici, píše server BBC

Ačkoliv současné protesty nemají vůdce, Wong je mnohými vnímán jako důležitá tvář prodemokratických protestů kvůli jeho významné roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů. Wong byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za roli v protestech v roce 2014, teprve letos v červnu.

Zadržena byla i stejně stará Chowová a od čtvrtka policie zadržuje také aktivistu Andyho Chana, který je podezřelý z výtržnictví a napadení policisty. Chan uvedl, že ho policie zadržela, když chtěl z Hongkongu odletět do Japonska.

Issac Cheng z vedení strany Demosisto v pátek řekl novinářům, že smyslem zatýkání je zastrašit občany Hongkongu. Obvinil úřady, že se snaží některé lidi označit jako vůdce hnutí, které ve skutečnosti žádné konkrétní vedení nemá. Podle Chenga za nitky tahá ústřední komunistická vláda v Pekingu. Vyzval občany, aby bez ohledu na riziko, že budou zatčeni, v protestech pokračovali.

Čína chce mít z Hongkongu svou výkladní skříň, byznys a politika jsou si blíž a blíž, myslí si analytička

Číst článek

Ve středu policie oznámila, že od začátku protestů v Hongkongu v červnu bylo zatčeno 900 osob. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila.

Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“.

Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme