Německo si předvolalo čínského velvyslance kvůli kontroverznímu zákonu v Hongkongu

Německo v pátek kvůli novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong předvolalo čínského velvyslance v Berlíně na ministerstvo zahraničí. Informoval o tom deník Süddeutsche Zeitung. Berlín podle listu vyjádřil nad zákonem znepokojení.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek středoškoláků a penzistů uspořádalo společný pokojný protest v centru Hongkongu

Nový zákon začal platit minulý týden. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Čínský velvyslanec Wu Kchen byl předvolán k diskusi s náměstkem německého ministra zahraničí Miguelem Bergerem, do jehož gesce příslušný region spadá. Berger čínskému diplomatovi „zopakoval postoj německé vlády“, uvedl německý deník.

Kritikové zákona se obávají, že kontroverzní norma výrazně oklestí občanská práva v regionu, který se dříve těšil široké míře autonomie.

Domovní prohlídky, zmrazení účtů, odposlechy. Nový zákon dává hongkongským úřadům větší pravomoce

Číst článek

Německo, které nyní předsedá Evropské unii, dalo už dříve najevo, že Čínu podezřívá z podrývání autonomie Hongkongu. Zároveň je však proti zavádění sankcí vůči Pekingu.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Nový zákon začal platit minulý týden. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme