Správkyně Hongkongu ustoupila demonstrantům. Po měsících protestů stáhla návrh extradičního zákona

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová ve středu podle Reuters oficiálně oznámila stažení návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Zmíněný návrh zákona vyvolal v Hongkongu několikaměsíční demonstrace, které stále pokračují.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh extradičního zákona vyvolal v Hongkongu několikaměsíční protesty. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters se ve zprávě o stažení kontroverzního zákona odvolala na nejmenovaný zdroj přímo seznámený s rozhodnutím.

Lamová stažení zákona nejprve oznámila na soukromé schůzce s propekingskými zákonodárci a hongkongskými zástupci Všečínského shromáždění lidových zástupců.

S veřejným prohlášením politička vystoupí později během středy, uvádí Reuters.

Bojkot škol. Studenti v Hongkongu dál pokračují v protivládních demonstracích

Číst článek

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některé dny při nich vyšly do ulic statisíce lidí.

Kritici zákona se obávají, že norma by narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila schvalování kontroverzního návrhu zákona, demonstranti ale pokračují ve svých akcích a požadují jeho úplné stažení.

O tom, že Lamová ve středu oznámí úplné stažení zákona, informovala dříve také hongkongská média.

Nepokoje skončit nemusí

V tuto chvíli ale není jasné, zda oficiální stažení návrhu zákona nepokoje ukončí, protože demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

YouTube zablokoval 210 kanálů, které souvisí s dezinformacemi o hongkongských protestech

Číst článek

Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Při zatím poslední z protestních akcí v noci na středu hongkongská policie použila pepřový sprej k rozehnání demonstrantů, kteří se sešli před policejní stanicí ve čtvrti Mong Kok a ve stanici metra Prince Edwarda.

Tři muži ve věku 21 až 42 let byli po střetech hospitalizováni. Dva zůstávají v nemocnici ve stabilizovaném stavu, třetí byl již propuštěn, napsala agentura Reuters.

zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme