Hongkong už nemá dostatečnou autonomii, uvedl Pompeo. USA mají přehodnotit vzájemné vztahy

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Rozhodnutí o změně zvláštního statusu nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vzhledem k místnímu dění dnes nikdo soudný nemůže tvrdit, že si Hongkong zachovává vysoký stupeň autonomie vůči Číně,“ řekl Pompeo. | Foto: Mandel Ngan | Zdroj: Reuters

Spojené státy přijaly loni zákon o lidských právech v Hongkongu. Ten ukládá americkému ministerstvu zahraničí alespoň jednou ročně zhodnotit, zda Peking nadále vůči Hongkongu dodržuje zvláštní přístup, k němuž se zavázal, když město v roce 1997 přebíral do své správy od Británie.

V Hongkongu lidé protestují proti zákonu, který navrhl Peking. Policie použila slzný plyn

Číst článek

„Vzhledem k místnímu dění dnes nikdo soudný nemůže tvrdit, že si Hongkong zachovává vysoký stupeň autonomie vůči Číně,“ řekl Pompeo podle agentury Reuters. Snaha Pekingu prosadit novou bezpečnostní legislativu v provincii je podle něj přitom „jen poslední ze série kroků, které vážně podrývají autonomii a svobody v Hongkongu“. „Nyní je již patrné, že se Čína snaží Hongkong modelovat podle sebe,“ dodal ministr zahraničí.

Spojené státy přiznávají Hongkongu zvláštní status, který se týká především vzájemného obchodu. Na město se tak nevztahují například cla a tarify, které na dovoz čínského zboží uvalil Trump. Díky speciálnímu přístupu USA si Hongkong může udržuje pozici jednoho z nejvýznamnějších světových obchodních a finančních center.

Rozhodne Trump

Rozhodnutí o dalším postupu nyní závisí na Trumpovi, který v úterý prohlásil, že USA přijdou se silnou odezvou na čínské snahy o prosazení nového bezpečnostního zákona. Její konkrétní podobu by měl oznámit do konce týdne.

Čínský režim je stále agresivnější. Koronavirus není problém zdraví, ale politiky, říká umělec Badiucao

Číst článek

Nový zákon navrhovaný Pekingem by měl v Hongkongu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Řada aktivistů i mezinárodních pozorovatelů se však obává, že Čína chce s jeho pomocí zakročit proti prodemokratickým demonstracím.

Ty vypukly loni v reakci na jiný návrh zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Aktivisté však postupně rozšířili své požadavky na obecnější demokratické reformy a demonstrace pokračují s přestávkami v podstatě doteď.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme