Požadoval nezávislost Hongkongu na Číně. Aktivista dostal šest let vězení za výtržnictví

Hongkongský soud v pondělí poslal na šest let do vězení bývalého předního prodemokratického aktivistu Edwarda Leunga. Někdejší vycházející hvězda mladé opozice byla podle agentury Reuters odsouzena za výtržnictví a útok na policii při protestech z roku 2016.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský soud v pondělí poslal na šest let do vězení bývalého předního prodemokratického aktivistu Edwarda Leunga. | Zdroj: Reuters

Ostře sledovaný proces se týkal demonstrace, při níž maskovaní aktivisté, které rozlítily čínské zásahy do autonomie Hongkongu a místní kultury, házeli cihly a zapalovali odpadkové koše. Většina ze 130 zraněných byli tehdy policisté.

Nyní sedmadvacetiletý Leung, jeden z lídrů hnutí požadujícího nezávislost Hongkongu na Číně, sehrál podle prokuratury během protestů klíčovou roli při podněcování nepokojů. Soud jej už dříve uznal vinným z výtržnictví. Leung před soudem přiznal, že napadl policistu.

Nejtvrdší verdikt

Pondělní verdikt je podle Reuters jeden z nejtvrdších vůči demokratickým aktivistům. Není ale jasné, zda se Leung vůči rozsudku odvolá. V případu byly spolu s Leungem obžalovány další dvě osoby, jedna dostala sedm let a druhá tři a půl roku vězení.

Vyhostit nežádoucí cizince a trestat 'zrádce vlasti'. Státní bezpečnost v Číně posílila svou moc

Číst článek

Hongkongské zákony „výtržnictví“ definují jako shromáždění tří a více osob, při němž některá z nich „naruší veřejný pořádek“.

Částečně autonomní území Hongkongu by do roku 2047 mělo na základě principu „jedna země, dva systémy“ teoreticky požívat svobod, které jsou v kontinentální Číně neznámé. Peking však s narůstající intenzitou autonomii Hongkongu omezuje. Hongkong přešel pod správu Číny jako zvláštní oblast 1. července 1997.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme