Požadoval nezávislost Hongkongu na Číně. Aktivista dostal šest let vězení za výtržnictví

Hongkongský soud v pondělí poslal na šest let do vězení bývalého předního prodemokratického aktivistu Edwarda Leunga. Někdejší vycházející hvězda mladé opozice byla podle agentury Reuters odsouzena za výtržnictví a útok na policii při protestech z roku 2016.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský soud v pondělí poslal na šest let do vězení bývalého předního prodemokratického aktivistu Edwarda Leunga. | Zdroj: Reuters

Ostře sledovaný proces se týkal demonstrace, při níž maskovaní aktivisté, které rozlítily čínské zásahy do autonomie Hongkongu a místní kultury, házeli cihly a zapalovali odpadkové koše. Většina ze 130 zraněných byli tehdy policisté.

Nyní sedmadvacetiletý Leung, jeden z lídrů hnutí požadujícího nezávislost Hongkongu na Číně, sehrál podle prokuratury během protestů klíčovou roli při podněcování nepokojů. Soud jej už dříve uznal vinným z výtržnictví. Leung před soudem přiznal, že napadl policistu.

Nejtvrdší verdikt

Pondělní verdikt je podle Reuters jeden z nejtvrdších vůči demokratickým aktivistům. Není ale jasné, zda se Leung vůči rozsudku odvolá. V případu byly spolu s Leungem obžalovány další dvě osoby, jedna dostala sedm let a druhá tři a půl roku vězení.

Vyhostit nežádoucí cizince a trestat 'zrádce vlasti'. Státní bezpečnost v Číně posílila svou moc

Číst článek

Hongkongské zákony „výtržnictví“ definují jako shromáždění tří a více osob, při němž některá z nich „naruší veřejný pořádek“.

Částečně autonomní území Hongkongu by do roku 2047 mělo na základě principu „jedna země, dva systémy“ teoreticky požívat svobod, které jsou v kontinentální Číně neznámé. Peking však s narůstající intenzitou autonomii Hongkongu omezuje. Hongkong přešel pod správu Číny jako zvláštní oblast 1. července 1997.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme