Domovní prohlídky, zmrazení účtů, odposlechy. Nový zákon dává hongkongským úřadům větší pravomoce

Hongkong v pondělí zveřejnil detaily nového bezpečnostního zákona. Bezpečnostní složky budou moci prohledávat soukromé objekty nebo lidem zabránit v odjezdu z města. Zákon také požaduje, aby cizí a tchajwanské politické organizace podávaly informace o aktivitách, které souvisí s Hongkongem.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Hongkongu zvedají nad hlavu bílý papír, aby neukazovali žádný ze sloganů, které jsou novým bezpečnostním zákonem zakázány. Před budovou soudu tak ukazují solidaritu se zatčenými demonstranty.

Lidé v Hongkongu zvedají nad hlavu bílý papír, aby neukazovali žádný ze sloganů, které jsou novým bezpečnostním zákonem zakázány. Před budovou soudu tak ukazují solidaritu se zatčenými demonstranty. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Ačkoliv pekingské i hongkongské úřady tvrdí, že zákon míří pouze na menšinu, kterou vidí jako problematickou, diplomaté, lidskoprávní organizace i obchodní společnosti nový zákon vnímají jako snahu Číny posílit kontrolu nad městem, informuje agentura Reuters.

V Hongkongu začal platit nový zákon o národní bezpečnosti, který měl nastolit klid. Situace je opačná

Číst článek

Peking zákon prosadil i přes velké protesty nejen západních států, ale i přímo obyvatelů Hongkongu. Ostře kritizovaný bezpečnostní zákon pro Hongkong definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňován. Jsou jimi separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Nejtěžším trestem, se kterým bezpečnostní zákon pro Hongkong počítá, je doživotní vězení. Uvedl to šéfredaktor deníku Global Times Chu Si-ťin s odkazem na představitele, kteří jsou s obsahem zákona seznámeni.

Podle v pondělí zveřejněných informací dává nový zákon policii pravomoce prohledávat soukromý majetek bez soudního příkazu, mrazení bankovních účtů, odposlechy nebo možnost požadovat po technologických firmách předat soukromá data a dešifrovat je.

Stejně tak může zabránit vyšetřovaným osobám opustit Hongkong. Úřady mohou také zabavit zisky, které souvisí s jakoukoliv aktivitou, která by mohla ohrozit národní bezpečnost. Zákon požaduje, aby cizí a tchajwanské politické organizace podávaly informace o aktivitách, které souvisí s Hongkongem.

‚Cenzura ve stylu pevninské Číny.‘ Úřady v Hongkongu odstranily devět knih prodemokratických autorů

Číst článek

Umožňuje mimo jiné poprvé rozmístit bezpečnostní složky pevninské Číny v Hongkongu, který má Pekingem zaručenou vysokou míru autonomie. Vláda Hongkongu minulý čtvrtek uvedla, že porušením zákona může být i použití demonstranty oblíbeného sloganu „Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!“.

Ve městě kvůli zákonu stále trvají demonstrace, které vyústily i v násilné potyčky s policií.

Národní bezpečnost

Jak připomíná server South China Morning Post, zákony na ochranu národní bezpečnosti jsou ve světě poměrně obvyklé. Přesto jsou ale podle Simona Chestermana, děkana právnické fakulty Národní Univerzity v Singapuru, obavy namístě.

Pokuta nebo tříleté vězení. Hongkongský parlament schválil urážku čínské hymny jako trestný čin

Číst článek

„Skutečnost, že zákon byl zdánlivě přijat s minimálním souhlasem i třeba jen hongkongských zákonodárců, je změnou oproti minulosti. Připomíná to spíše koloniální zákony, které se přijímaly, aby ve vzbouřených teritoriích zachovaly pořádek,“ vysvětluje odborník pro asijský server.

South China Morning Post navíc připomíná, že větší pravomoce policie znamenají menší transparentnost a neumožňují kontrolu nezávislých orgánů. Zákon navíc umožňuje, aby soudce vybírala vláda, nebo dovoluje úřadům rozhodovat ve věci národní bezpečnosti způsobem, který bude pro soudy závazný. Podle odborníků je tak porušena i nezávislost soudů.

Sami čínští komunisté pak říkají, že zákon platí doslova po celém světě. Za protičínskou činnost tak mohou být na území Hongkongu stíháni i cizinci. To je podle Chestermana naprosto šokující, protože celosvětová jurisdikce se většinou používá například pro válečné zločince nebo sexuální predátory, kteří mohou být stíháni i v zemích, kde zločiny neprovedli. Aby ale něco takového platilo i na lidi, kteří prostě nemají vládu v oblibě, je velmi zvláštní.

Hongkong a Spojené království

Nový zákon může mít pro Hongkong nejzávažnější důsledky od roku 1997, kdy se tato britská kolonie vrátila pod čínskou správu. I proto se proti zákonu velmi silně ohradilo Spojené království.

Pokud to bude třeba, Británie přijme tři miliony ‚svých‘ hongkongských občanů, uvedl Johnson

Číst článek

Premiér Boris Johnson dokonce prohlásil, že se jedná o jasné porušení čínsko-britské deklarace z roku 1985. Tento právně zavazující dokument měl garantovat jisté konkrétní svobody Hongkongu dalších 50 let od předání regionu Číně v roce 1997, připomíná britská BBC.

Británie tak nabídla hongkongským občanům, kteří mají britský pas pro osoby v zámoří, přicestovat do Británie na období 12 měsíců bez nutnosti víza místo dosavadních šesti měsíců a po uplynutí tohoto období budou moci požádat o prodloužení.

V Hongkongu je asi 350 000 držitelů tohoto pasu. Dalších 2,5 milionu hongkongských občanů, kteří jsou narozeni do chvíle, kdy Británie předala v roce 1997 Hongkong Číně, na něj mají nárok.

Držitelé získají v Británii i další práva, jako pracovní povolení, což jim otevře cestu k získání britského občanství. Podle premiéra by šlo o jednu z největších změn vízového systému v britské historii.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme