Hongkongem dál zmítají protesty. Lidé si navzdory zákazu nasadili masky

Navzdory novému zákazu zakrývání obličeje při demonstracích v sobotu stovky lidí při nepovoleném shromáždění pochodovaly Hongkongem s maskami na tvářích. Vyjadřovali tak nesouhlas s opatřením, které začalo platit v noci na sobotu, píše agentura AFP. Po noci plné výtržností a střetů mezi demonstranty a policií dnes v Hongkongu nefunguje metro a řada obchodů a obchodních domů zavřela předčasně.

Hongkong (Aktualizováno: 17:38 5. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí v Hongkongu navzdory zákazu pochodovali s maskami | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Sobotní protesty podle agentury AP nedosahovaly intenzity jako o minulých víkendech, kdy do ulic Hongkongu vycházely desetitisíce lidí. Účastníci nicméně zablokovali jednu z hlavních tříd obchodní čtvrti v centru města.

Hongkong vyhlásil zákaz zakrývání obličeje při demonstracích. Čína krok podpořila

Číst článek

Maskovaní demonstranti se scházeli i na jiných místech, o žádných nepokojích během dne ale zahraniční média neinformovala.

Hongkong má za sebou chaotickou noc, kdy demonstranti ničili obchody či stanice metra. Policie proti nim zasáhla slzným plynem i vodními děly. Policista v civilu na ulici v pátek postřelil 14letého chlapce a demonstranti na něj poté hodili zápalnou lahev.

Nepokoje vyvolalo zavedení zákazu maskování, které správkyně Hongkongu Carie Lamová oznámila coby způsob, jak odradit „násilnické demonstranty“. Opatření bylo přijato na základě zákona o stavu nouze, který nebyl uplatněn více než padesát let.

V sobotu Lamová uvedla, že Hongkong prožil „velmi temnou noc“ a že „extrémní násilí“ ospravedlňuje využití mimořádného nástroje.

Stovky lidí v Hongkongu navzdory zákazu pochodovali s maskami | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme