Policie v Hongkongu použila proti demonstrantům ostrou munici. Město je znovu ochromeno násilím

Zavřené školy, doprava v omezeném režimu, a hlavně nekončící násilí v ulicích – tak to od pondělního rána vypadá v centru Hongkongu. Lidé reagují na brutální policejní zásahy a na mnoha místech ničí majetek a útočí na obchody a restaurace, které podle nich mají jakoukoli spojitost s Čínou. Dva demonstranti jsou v nemocnici v kritickém stavu.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v centru Hongkongu s kužely, které používají na stavbu barikád | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Už od pondělního rána demonstranti blokovali velkou křižovatku ve čtvrti Sai Wan Ho. Znovu se tak střetli s policisty, kteří protesty rozháněli s pomocí slzného plynu, vodního děla a použili i ostrou munici. Internet zaplavila videa, na kterých je zachycen moment, kdy policista ani ne z metru bez varování postřelil jednoho z demonstrantů. Podle lékařů mladík utrpěl zranění plic i jater a po operaci je již mimo ohrožení života. Dalším vážně zraněným je muž, kterého zapálil blíže neupřesněný útočník poté, co se na ulici dostal do sporu se skupinou mladých lidí o otázce národní identity.

Hongkongská policie použila proti protestujícím slzný plyn. Demonstrace připomněla zesnulého studenta

Číst článek

Jiné záběry ukazují, jak policie najíždí na motorce do davu a snaží se protestující srazit a zranit. Na mnoha místech také policisté vtrhli do restaurací a provedli razie.

Bezpečnostní složky na druhou stranu tvrdí, že demonstranti hodili dvě zápalné lahve do vagonu metra, který byl v tom okamžiku plný cestujících, a jen velkou náhodou nikdo neutrpěl vážná zranění.

Město je tak kvůli násilí znovu ochromeno. Kvůli požárům a překážkám na kolejích byl přerušen provoz některých linek místních vlaků a metra. Těžkooděnci byli rozmístěni i poblíž nádraží a nákupních center. Protestující s pomocí barikád navíc zablokovali silnice, čímž v mnoha oblastech způsobili dopravní zácpy.

Hongkongská policie postupuje podle čínského scénáře a s centrálními orgány úzce spolupracuje. Čínské úřady již během víkendu nazvaly demonstranty kriminálními gangy. Šéf Čínské státní kanceláře pro záležitosti Hongkongu tvrdí, že příčinou nepokojů jsou příliš slabé zákony, které je třeba změnit a tvrdě uplatňovat. Zopakoval také, že největší vinu na zhoršující se situaci nesou zahraniční síly a nejlepší možnou odpovědí by byl zásah čínské armády.

I šéfredaktor čínského státního listu Global Times ve svém blogu varoval, že v Hongkongu může kdykoli zasáhnout čínská armáda. Hongkongští policisté se podle něj proto nemusejí ničeho bát. „Nemáte pouze podporu hongkongského a čínského lidu, ale také vojáků Čínské lidové osvobozenecké armády,“ napsal šéfredaktor Chu Sin-ťin. Čínská lidová armáda má od roku 1997 v Hongkongu posádku čítající až 12 000 vojáků, kteří zatím při protestech nezasahovali.

Demonstrace proti pekingské vládě už trvají pět měsíců a způsobily nejvážnější krizi od roku 1997, kdy se bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci demonstranti požadují, nicméně zdůraznila, že stupňující se násilí nepřinutí hongkongskou vládu k ústupkům a ta naopak vynaloží maximální úsilí k potlačení protestů

Spouštěčem vypjatých událostí byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Poslední vlnu násilí odstartovala smrt studenta, který minulý týden spadl při zásahu policistů ze střechy krytého parkoviště a následně svým zraněním podlehl.

Hongkong je v současné době spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

David Jakš, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme