Protivládní protesty v Hongkongu pokračují. Policie demonstranty rozháněla slzným plynem

Několik tisíc lidí se v sobotu sešlo v hongkongské čtvrti Yuen Long, kde před týdnem na účastníky protestu zaútočily zločinecké gangy a akce tehdy skončila desítkami zraněných. Proti účastníkům akce, která nebyla povolená, nasadila policie podle zahraničních agentur slzný plyn a snažila se je rozehnat střelbou gumovými projektily.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující v Hongkongu vyšli do ulic s deštníky. | Foto: OLA/ANT | Zdroj: Reuters

Mnozí přišli v černém oblečení a vyjadřovali nesouhlas s pomalostí policejního zásahu minulý týden. „Police a gangsteři je jedno a totéž,“ stálo na jednom transparentu pověšeném na mostě. „Hongkongská policie nezná zákon, ale porušuje ho,“ sdělil jeden z účastníků.

Čínská armáda by mohla potlačit protesty v Hongkongu na žádost tamní vlády, uvedl Peking

Číst článek

Na demonstraci přišel i pětadvacetiletý Tan, jehož rodiče žádali, aby raději zůstal doma. „Když se nikdo nepostaví za ty zraněné, budou v budoucnu další. Chceme vyjádřit nesouhlas s násilím,“ řekl Tan. „Když se rozhodneme se navzájem podpořit, vytvoříme lepší společnost. Když zůstanou všichni doma, pak určitě zemřeme,“ podotkl třicetiletý účastník jménem Hong.

Hongkong prožívá největší politickou krizi za uplynulá desetiletí. Začala protesty proti zákonu o vydávání trestně stíhaných osob, avšak demonstrace postupně nabírají ráz volání po větší demokracii a odstoupení správkyně Carrie Lamové.

Sladkosti a deštníky

Zásahové policejní jednotky byly rozestaveny podél trasy pochodu a také na nádraží, které bylo před týdnem dějištěm násilností a kde má sobotní pochod skončit.

Nádraží bylo uzavřeno, demonstranti je obstoupili a vyzývali policisty, aby vyšli ven a vyjednávali. Někdo jim nabídl sladkosti, další zvedali plakáty s heslem „Zastavte násilí“.

Původně poklidná demonstrace se ale postupně vyhrotila a vyústila ve srážky s policií. Dav podle Reuters házel na policisty lahve a kamení a z nábytku si vybudoval na ulicích barikády, policie následně proti části demonstrantů použila slzný plyn, čímž přiměla stovky demonstrujících k útěku.

Podle výpovědi svědků však na místě zůstalo několik stovek protestujících, někteří z nich byli vyzbrojeni malými železnými pálkami, železnými či dřevěnými tyčemi a podomácku vyrobenými štíty. Policie se zbylé demonstranty snažila rozehnat také za použití gumových projektilů, někteří z nich se podle agentury AFP bránili před střelbou deštníky.

Oficiální prohlášení hongkongské správy obvinilo protestující z odstraňování zábran podél komunikací a poničení policejního auta. Demonstranti podle něj „ohrozili životy policistů uvnitř vozidla“, píše britský deník The Guardian. Facebooková stránka správy zároveň varovala občany před účastí na protestech a „porušováním zákonů“.

Obchody v této severní části Hongkongu jsou zavřené se staženými roletami, mnozí to přirovnávají k opatření jako před tajfunem. Na neděli je svolán protest ke styčnému úřadu čínské vlády.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme