Policie v Hongkongu zatkla čtveřici organizátorů piety za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu

Policie v Hongkongu zatkla ve středu ráno další čtyři významné aktivisty demokratického hnutí. Každý rok organizovali vzpomínkové akce za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Před několika dny policii odmítli předat informace o tom, kdo všechno se na organizaci mítinku podílí. Hongkong je přitom jediným místem v Číně, kde úřady až dosud pietu za tisíce mrtvých z Tchien-an-men tolerovaly.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989 | Foto: Arthur Tsang | Zdroj: Reuters

Čtveřice organizátorů je podle agentury Reuters vyšetřována proto, že úřady je považují za zahraniční agenty, za což jim hrozí několik let vězení – teď už i v samotném Hongkongu. Pokračuje tak slibované tažení policie a soudů proti hlavním tvářím prodemokratických protestů z roku 2019.

Vyhledávač blokoval výsledky k masakru na náměstí Nebeského klidu. ‚Lidská chyba,‘ tvrdí Microsoft

Číst článek

Podle hongkongského Sdružení pro podporu vlasteneckých demokratických hnutí v Číně odvedla státní policie místopředsedkyni organizace Chow Hang-tung a také další tři členy vedení, kterými jsou Leung Kam-wai, Tang Ngok-kwan a Chan Dor-wai.

Sdružení v dopise adresovaném hongkongskému policejnímu šéfovi odmítlo, že by bylo „zahraničním agentem“. Z pohledu sdružení neexistuje právní opora pro vydání požadovaných informací.

Skupina organizovala akce, jimiž si lidé v Hongkongu každý rok připomínají události z Pekingu 1989. Rok co rok se v Parku královny Viktorie v Hongkongu scházely tisíce lidí se svíčkami a vzpomínali na oběti vojenského zásahu z června roku 1989.

Letos se jich zúčastnily statisíce lidí. Nicméně loni i letos policie akci zakázala. Oficiálním důvodem byla pandemie covidu-19.

Občané Hongkongu si připomněli výročí protestů na náměstí Nebeského klidu navzdory zákazu (fotografie z roku 2020) | Zdroj: Reuters

daj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme