Policie v Hongkongu evakuuje čínské studenty z univerzit, demonstranti stavějí zátarasy na ulicích

Třetí den po sobě trvají nepokoje v ulicích Hongkongu. Ve středu ráno demonstranti znovu ochromili metro a příměstské vlaky. Desítky studentů hlídkují před univerzitami a stavějí tam zátarasy. Obávají se, že policie vtrhne do areálů a začne studenty zatýkat za nepovolené shromažďování a za účast na nepokojích.

Od stálého zpravodaje Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie evakuuje přibližně 80 čínských studentů z pevninské Číny (Čínské lidové republiky) z areálu Chinese University ve čtvrti Sha Tin. Čluny a mikrobusy studenty odvážejí směrem do Číny, za hranice Hongkongu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie v Hongkongu začala z univerzit evakuovat čínské studenty. Situaci na místě sleduje zpravodaj David Jakš

Studenti se podle svých slov bojí o svou bezpečnost. Policie dále zasahuje ve čtvrti Yuen Long nedaleko hranice s Čínou, kde demonstranti stavějí na ulicích zátarasy z tyčí, dopravních značek a kamenů. Nachází se tam policejní střelci, kteří jsou připraveni se slzným plynem. Část demonstrantů se snaží poničit pobočku jedné z čínských bank ve čtvrti Central, která se nachází na druhém konci města v centru ostrova Hongkong.

Chaos ve městě

Úřady odmítly oficiálně zrušit školní výuku na středních školách a univerzitách, ovšem některé školy to udělaly samy od sebe. Takové informace se ovšem ke studentům třeba ani nedostaly. Mnoho studentů proto neví, zda mají být ve škole, nebo ne, což prohlubuje chaos ve městě.

V ulicích Hongkongu protestují tisíce lidí. Správkyně Lamová označila demonstranty za ‚naprosté sobce‘

Číst článek

Spekuluje se o tom, že evakuace čínských studentů z hongkongských univerzit může být impulzem pro příchod čínské armády do města, jelikož se jedná se o další krok, na který bude nějakým způsobem či prohlášením reagovat čínská centrální vláda.

Situace v Hongkongu je napjatá, v ohrožení jsou studenti, v úterý i ve středu se k tomu navíc přidaly potyčky místních lidí s demonstranty. Některým obyvatelům dochází dlouhodobě trpělivost, například nemají jak se dostat do práce.

Na sociálních sítích kolují videa, jak se na některých místech demonstranti perou s ostatními lidmi. Bijí ty, kteří dobrovolně zátarasy odstraňují a rozebírají.

Následující volby

V Hongkongu se blíží termín voleb, které se budou konat v neděli 24. listopadu. Volební systém je tam složitý a vychází z britského koloniálního systému. Lidé v následujících volbách budou volit buď prodemokratické, nebo čínské poradce v jednotlivých distriktech ve městě.

Pro pět z nich je poté rezervováno pět míst v legislativní radě, což je de facto hongkongský parlament. Jedná se o to samé místo, kam se chodí zodpovídat správkyně města Carrie Lamová. 117 kandidátů se dostane do takzvané volební komise, která bude jmenovat příštího správce nebo správkyni města.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme