Čína zveřejnila záběry zásahu proti nepokojům. Podle médií jde o vzkaz demonstrantům v Hongkongu

Čínská armáda v Hongkongu zveřejnila tříminutovou videonahrávku, na které je zachycen nácvik zásahu proti nepokojům. Podle tiskových agentur tímto způsobem Peking vyslal další varování hongkongským prodemokratickým demonstrantům, kteří už několik týdnů pokračují v protestních akcích.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská armáda zveřejnila video, na němž jsou vidět řady vojáků při nácviku zásahu proti nepokojům. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Účastníci masových demonstrací v Hongkongu požadují úplné stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny.

Kritici extradičního zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu. Podezřelí vydaní do Číny by mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům. Demonstrace několikrát přerostly v násilí.

Vláda na protesty nereaguje, městem se šíří fámy o zásahu armády, popisuje Češka žijící v Hongkongu

Číst článek

Bývalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a čínská lidová armáda tam má od téhož roku posádku. Vláda v Pekingu dosud ujišťovala, že hongkongské úřady si dokážou se situací poradit samy. Vysoce kontroverzní možnost nasazení čínských vojáků nezmiňovala.

Agresivní prezentace

Na středeční recepci k 92. výročí založení čínské lidové armády ale velitel posádky v Hongkongu uvedl, že protesty vážně ohrožují životy a bezpečnost obyvatel Hongkongu. „To by nemělo být tolerováno a my to silně odsuzujeme,“ prohlásil velitel Čchen Tao-siang, kterého cituje hongkongský list South China Morning Post.

Čínská armáda rovněž na sociální síti Weibo zveřejnila video, na němž jsou vidět řady vojáků se štíty a obušky při nácviku zásahu proti nepokojům. Na videonahrávce jsou předvedeny také tanky, raketomety či vodní děla. Následně jsou ukázáni těžce ozbrojení vojáci, jak vystupují z vrtulníků, střelbou si razí cestu ulicemi a vstupují do obytných domů. Videonahrávka zachycuje i zatýkání a odvádění spoutaných demonstrantů.

Dřívější videa zveřejněná čínskou armádou v Hongkongu obsahovala podle BBC převážně patriotické záběry na usmívající se vojáky. Agresivnější prezentace v nejnovějším videu nepochybně podnítí obavy, že by Peking nakonec mohl proti hongkongským demonstrantům použít vojenskou sílu, píše server BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme