Tisíce demonstrantů obsadily okolí hongkongského letiště. Jeho provoz narušily, ale nezastavily

Den po masových protivládních protestech obsadily v neděli tisíce demonstrantů okolí hongkongského mezinárodní letiště. Snaží se připoutat pozornost světové veřejnosti ke svému boji za větší míru demokracie v této bývalé britské kolonii. Provoz na letišti, které patří k nejrušnějším v Asii i ve světě, nebyl zastaven, i když se u některých spojů očekává zpoždění. V obou směrech ale v Hongkongu nejezdí metro, uvedla agentura DPA.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den po masových protivládních protestech obsadily v neděli tisíce demonstrantů okolí hongkongského mezinárodní letiště | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Tisíce aktivistů se shromáždily na parkovišti vedle letiště. Policie postavila u vchodů vysoké zátarasy a dovnitř se mohli dostat jen cestující s letenkou. Ti, kteří k letišti přijížděli autobusem, museli vystupovat daleko od hlavní budovy a zbytek cesty dojít i se zavazadly pěšky.

Když asi po třech hodinách dorazily speciální ozbrojené posily, začali protestující prostory kolem letiště postupně opouštět. Předtím se jim ale podařilo částečně narušit chod letiště a zastavit provoz metra, upozornila americká stanice CNN.

Americká stanice CNN upozornila, že protestující postavili barikády v ulicích nedaleko letiště a že několik stovek cestujících uvízlo na letišti, protože neměli jak se dostat do města | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Ta také upozornila, že protestující postavili barikády v ulicích nedaleko letiště a že několik stovek cestujících uvízlo na letišti, protože neměli jak se dostat do města.

Několik set demonstrantů se poté odebralo v rouškách a s brýlemi proti slznému plynu pěšky k nejbližší stanici metra, vzdálené asi tři kilometry.

Prodemokratičtí aktivisté obsadili letiště poprvé už před třemi týdny, tehdy protestovali pět dní v kuse. Letiště muselo kvůli nim na dva dny většinu odletů zrušit.

Když asi po třech hodinách dorazily speciální ozbrojené posily, začali protestující prostory kolem letiště postupně opouštět | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

V sobotu se v Hongkongu uskutečnily další masové protivládní protesty. Zúčastnily se jich desetitisíce lidí, demonstrace místy přerostly v násilné potyčky s policií.

Pořádkové jednotky pak v nočních hodinách tvrdě zasáhly proti vracejícím se demonstrantům v prostorách metra. Bezbranné demonstranty mlátili těžkooděnci na zemi a z blízkosti na ně stříkali slzný plyn. Video zachycující policejní brutalitu se poté začalo šířit po sociálních sítích.

Demonstrace v Hongkongu trvají už tři měsíce. Účastníci protestů požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme