Demonstrace byla zrušena. Do ulic Hongkongu přesto vyšly protestovat tisíce lidí

Na sobotu plánovaný již třináctý protivládní protest jeho hongkongští organizátoři po policejním zákazu odvolali, tisíce demonstrantů ale do ulic podle agentury AFP stejně přišly. Aby zákaz obešli, shromáždili se lidé jako náboženské procesí na sportovním stadionu. Pořádkové jednotky v nočních hodinách tvrdě zasáhly proti vracejícím se demonstrantům v prostorách hongkongského metra, ve vagonech použily slzný plyn i obušky.

Aktualizováno Hongkong (Aktualizováno: 21:59 31. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří demonstranti drží plakáty s obrázkem správkyně Hongkongu Carrie Lamové | Zdroj: Reuters

K večeru se situace ve městě opět vyhrotila. Na videu široce sdíleném po sociálních sítích jsou vidět policisté, kteří bijí lidi obušky na stanici hongkongského metra Prince Edwarda. Snímek rovněž zachycuje zraněné cestující i policejní příslušníky, jak přímo do vagónů stříkají slzný plyn.

Podle AP není zcela zřejmé, zda byli cestující skutečně demonstranti. Policie zásah zdůvodnila nutností zasáhnout proti vandalům v metru a několik lidí při něm zatkla.

Lidé v průvodu, který prošel Hongkongem během dne, byli podle agentury AP většinou starší a klidnější než demonstranti z předchozích týdnů. Střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí.

Na internetu zveřejněná pozvánka na demonstraci se znázorněním křesťanského kříže a s obrázkem správkyně Hongkongu Carrie Lamové vyzývala k „modlitbě za hříšníky“.

V Hongkongu byli zadrženi aktivisté Wong a Chowová. Sobotní demonstrace je zrušena

Číst článek

Hongkongské úřady zamítly žádost jiné skupiny o povolení velkého pochodu. Zároveň se připravily na nepovolené demonstrace – zatarasily ulice a uzavřely stanici metra poblíž sídla hongkongské vlády. To se nachází asi pět kilometrů od trasy náboženského pochodu.

Jak uvedla agentura AP, religiózní průvody sice povolení nepotřebují, shromáždění více než 30 lidí však ano.

Podle čínských státních médií se poblíž hranic s Hongkongem u města Šen-čen rozmisťují nové oddíly čínské armády. Na videozáběrech pořízených občany bylo možné spatřit vojenská vozidla, která prý v sobotu ráno do tohoto příhraničního města přijela.

Čínský státní list Global Times tvrdí, že rozmisťování ozbrojených složek s protesty v Hongkongu nesouvisí. Podle pozorovatelů, na něž se odvolává agentura DPA, ale mají tyto přesuny sloužit i jako varování demonstrantům v čínské zvláštní administrativní zóně.

Zadržení aktivisté

Čína posílá do Hongkongu nové vojáky. Podle Pekingu jde o běžnou rotaci

Číst článek

V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva – Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června.

Na sobotu připadá páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb, připomněla agentura AP.

Účastníci demonstrací požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“.

Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme