Policie v Hongkongu zatkla při sobotních střetech 29 demonstrantů. Dav rozháněla slzným plynem

Desítky tisíc lidí v neděli i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém pochodu, během kterého se udály střety demonstrantů s policií. Ta proti davu použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura Reuters. Hongkongská policie také uvedla, že po sobotních střetech zatkla 29 lidí.

Hongkong (Aktualizováno: 12:52 25. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v neděli zasáhla proti protestujícím v Hongkongu. | Foto: AW/DH | Zdroj: Reuters

Další ze série prodemokratických protestů byl na neděli naplánován v dělnické čtvrti v severozápadní části tohoto poloautonomního velkoměsta. Protestující na policisty házeli cihly sebrané z uličního dláždění, někteří po mokrých cestách rozlévali čisticí prostředky, aby bezpečnostním složkám znesnadnili postup. Další vytvořili barikády ze zábradlí, dopravních kuželů a jiných věcí, uvedla policie. Ta po několika varováních ve snaze dav rozptýlit použila slzný plyn a vodní děla.

Čína po 15 dnech pustila pracovníka britského konzulátu, protesty v Hongkongu pokračují

Číst článek

Kvůli protestům je ve městě omezena doprava, provoz na některých místech zastavil i hongkongský železniční dopravce a stejně jako v sobotu uzavřel několik stanic.

Pravidelné manifestace obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií. Ta se snaží protestující rozehnat slzným plynem, k čemuž po více než týdnu klidných protestů přistoupila i v sobotu. Do ulic vyšly tisíce demonstrantů, část z nich se rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální části města. Další z manifestujících strhli několik „chytrých“ sloupů pouličního osvětlení kvůli obavám, že do nich čínské úřady nainstalovaly systémy na rozpoznávání obličejů. Demonstranti po policistech hodili kromě cihel i několik zápalných láhví.

Policie po sobotních protestech zatkla 10 žen a 19 mužů, mezi kterými byl i jeden z organizátorů sobotních pochodů, informovala místní média.

Bývalou britskou kolonií, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají protesty už 12 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme