Hongkong propustil muže, jehož případ odstartoval protesty. Nyní se sám chce vydat tchajwanské policii

Úřady v Hongkongu ve středu propustily muže podezřelého z toho, že na Tchaj-wanu spáchal vraždu. Případ tohoto hongkongského občana přispěl k protestům, které v této zvláštní správní čínské oblasti začaly letos v červnu kvůli zákonu, jenž měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminálních činů i do Číny.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chan Tong-kai sr omluvil příbuzným své přítelkyně a řekl, že je ochoten se vydat tchaj-wanské policii. | Zdroj: Reuters

Chan Tong-kai je podezřelý, že loni během výletu na Tchajwan zavraždil svoji těhotnou přítelkyni. Její tělo se našlo v kufru pohozeném u stanice metra v Tchaj-peji. Chan se sám do Hongkongu vrátil.

‚Raději zemřít vestoje než žít na kolenou.‘ Tisíce lidí vyšly i přes zákaz znovu do ulic Hongkongu

Číst článek

Hongkong tchajwanské žádosti o jeho vydání nevyhověl, protože nemá s Tchaj-wanem příslušnou dohodu. Chan byl ale v Hongkongu uvězněn kvůli finančním podvodům.

Když ve středu tento dvacetiletý muž opouštěl vězení, omluvil se příbuzným své přítelkyně a řekl, že je ochoten se vydat tchaj-wanské policii a čelit obvinění a následně jít k soudu. Tchaj-pej kritizuje hongkongské úřady za to, že ho nechaly cestovat samostatně a nabídla, že pošle tým, který by Chana na Tchaj-wan doprovodil. To ale Hongkong odmítl.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dávala Chanův případ za příklad toho, proč prosazovala vydávací zákon, který měl řešit nedostatky současných právních předpisů ohledně vydávání lidí. Aktivisté v Hongkongu ale v její snaze spatřovali nebezpečí, že budou moci být do pevninské Číny vydáváni i odpůrci Pekingu a bude s nimi naloženo podle čínského trestního řádu. Z demonstrací se postupně staly masové protesty. Ve středu se očekává, že zákon bude formálně stažen během druhého čtení hongkongského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme