VIDEO: Policie v Hongkongu rozehnala demonstranty, kteří obsadili parlament. Nemocnice ošetřila na 50 raněných

Několik týdnů trvající protest obyvatel Hongkongu proti kontroverznímu zákonu umožňujícímu vydávání podezřelých k trestnímu stíhání i do pevninské Číny v pondělí opět vygradoval, když si demonstranti probili cestu do budovy místního parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Hongkong (Aktualizováno: 20:15 1. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongská policie o půlnoci místního času (18.00 SELČ) začala za použití slzného plynu rozhánět dav demonstrantů v areálu místního parlamentu. Odpůrci chystaného zákona umožňujícího vydávání podezřelých k trestnímu stíhání i do pevninské Číny budovu po setmění obsadili, podle televize CNN z ní ale při příchodu těžkooděnců začali rychle prchat.

„Prostranství před LegCo (zkratka pro hongkongský zákonodárný sbor) zaplnil kouř, lidé křičí a utíkají pryč,“ uvedla zpravodajka deníku The Guardian. Někteří účastníci protestu podle ní na policisty házeli předměty, zatímco strážci zákona překonávali barikády postavené v průběhu dne.

Fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují, že krátce po 21.00 místního času (15.00 SELČ) jich byly uvnitř stovky, přičemž se dostali i do zasedacího sálu. Poničili zde obrazy a na zdi sprejovali slogany, policie podle všeho ve snaze vyhnout se střetům vyklidila pozice, napsala agentura AP.

Podle South China Morning Post nemocnice v Hongkongu do jedenácti večer místního času ošetřila 54 zraněných. Z toho tři byli ve vážném stavu. Státem kontrolovaná čínská media se o pondělních protestech nijak nezmínila.

První bariéry v sídle zákonodárného sboru demonstranti za pomoci nákupního vozíku, tyčí a kusů lešení prorazili už vpodvečer, skutečně ale dovnitř pronikli až po setmění. Skupince tvořené převážně studenty se po opakovaných pokusech podařilo prolomit dveře z tvrzeného skla. Policisté se jim v tom předtím pokoušeli zabránit i za použití pepřového spreje, nakonec ale zřejmě konfrontaci vzdali.

Demonstranti poté podle všeho prostorami parlamentu proudili bez jakýchkoli zábran. Ničili portréty politiků a na zdi sprejovali vzkazy o chystaném zákonu o extradicích. Ušetřen nebyl ani emblém hongkongské zvláštní administrativní oblasti v hlavním zasedacím sále. Policie jim v tom podle svědků nebránila a objevily se i spekulace, že tak učinila schválně, aby veřejnost viděla destruktivní chování demonstrantů.

Hongkongská vláda v prohlášení nařídila protestujícím, aby objekt okamžitě opustili, neupřesnila však, jak bude postupovat, pokud výzvu neuposlechnou. Podle agentury Reuters také oznámila zrušení úterního programu parlamentního jednání.

Výročí přechodu pod čínskou správu

Vláda si v pondělí za přísných bezpečnostních opatření připomněla 22. výročí přechodu města pod čínskou správu. Při této příležitosti se desetitisíce dalších lidí vydaly na protestní pochod městem. V souvislosti s protestem před budovou parlamentu, kde měl pochod původně končit, změnili organizátoři jeho cíl a ukončili pochod v nedalekém parku.

Ceremoniál se letos netradičně uskutečnil v rozsáhlém konferenčním centru a nikoli venku, což hongkongská vláda odůvodnila „nevlídným počasím“; v Hongkongu brzy ráno slabě pršelo. Akce se zúčastnili zástupci Hongkongu, pevninské Číny a další pozvaní hosté.

Jak popsala agentura Reuters, viditelně unavenou správkyni Hongkongu Carrií Lamovou na ceremoniál doprovodil manžel. Lamová se na veřejnosti objevila poprvé po téměř dvou týdnech. Jak správkyně Hongkongu ve své řeči uvedla, vláda potřebuje změnit styl vládnutí, aby byla vstřícnější a otevřenější. Rovněž slíbila, že se toho bude dělat více pro mladé.

V deštivém Hongkongu se hraje o osudu správkyně. Další demonstrace má upozornit vůdce zemí G20

Číst článek

Nedaleko budovy, kde se ceremoniál konal, se s policií střetly stovky demonstrantů, kteří protestují proti kontroverznímu návrhu zákonu o vydávání pachatelů trestných činů mimo jiné do pevninské Číny. Policisté k jejich rozehnání použili pepřový sprej a obušky, uvedla agentura AP.

Demonstrace v Hongkongu trvají již několik týdnů, jednoho z protestů se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí. Správkyně Hongkongu sice projednávání možnosti extradice po sérii demonstrací přerušila, aktivisté ale požadují, aby byl návrh zákona úplně zrušen.

Reakce ze zahraničí

Evropská unie v pondělí v reakci na napětí v Hongkongu vyzvala ke zdrženlivosti a ke snaze najít východisko prostřednictvím dialogu. Dnešní počínání malé skupiny lidí, kteří se pokusili násilně vniknout na půdu Legislativní rady, nereprezentují drtivou většinu demonstrantů, která při opakovaných protestech vystupuje pokojně," dodala v prohlášení kancelář šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové.

K protestům se opět vyjádřil i britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Chtěl bych zdůraznit, že britská podpora Hongkongu a jeho svobod je neochvějná... Veškeré násilí je nepřijatelné, ale lidé v Hongkongu si musí zachovat právo na pokojný protesty mezích zákona, což dnes ukázaly statisíce lidí," napsal na twitter.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme