Policie v Hongkongu zadržela během víkendových demonstrací padesátku lidí

Téměř 50 lidí zadrželi policisté v Hongkongu při víkendových demonstracích protivládních aktivistů, které na některých místech přešly v násilí a ničení stanic metra a nákupního střediska. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle níž bylo od červnového zahájení protestů zatčeno už 1556 lidí.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie při zadržení několika demonstrujících v Hongkongu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

V pondělí byl provoz metra a příměstských vlaků v Hongkongu opět plně obnoven. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila, že tento týden ve čtvrtek zahájí s nespokojenými občany dialog.

Podle Reuters se ale dají i v příštích dnech v Hongkongu očekávat protestní akce. Na tento týden totiž připadá také páté výročí začátku takzvané deštníkové revoluce, jejímž cílem bylo prosadit v Hongkongu plně svobodné volby. Toho se nakonec aktivisté nedomohli.

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což mu zaručuje demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Posprejované výlohy, vysypané koše a hořící barikády. Demonstranti v Hongkongu poničili obchodní dům

Číst článek

Nynější demonstrace v Hongkongu začaly původně na protest proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Lamová nakonec slíbila stáhnout.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

V sobotu se chtějí demonstranti sejít u takzvaných Lennonových zdí v centrální finanční čtvrti Hongkongu, odkud se vydají do dalších oblastí. Na Lennonovy zdi v posledních měsících lidé lepí pestrobarevné lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu demonstrantům a nesouhlas s místní vládou. Jejich inspirací se stala barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku.

Na neděli plánují demonstranti shromáždění v nákupní čtvrti Causeway Bay, která se v poslední době stala dějištěm násilných střetů mezi policií a demonstranty.

Zatím poslední násilnosti vypukly v Hongkongu o víkendu, kdy policisté rozháněli slzným plynem účastníky protestů, kteří v ulicích zapalovali barikády, házeli na policii dlažební kostky a pošlapali a roztrhali čínskou vlajku. Zatčeno bylo 47 lidí ve věku mezi 14 a 64 lety, uvedl v pondělí Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme