‚Vláda stále nereagovala na žádný z našich požadavků.‘ V Hongkongu pokračovaly demonstrace

Hongkongská policie ve středu znovu zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří už více než půl roku v ulicích protestují proti místnímu politickému vedení i centrální vládě v Pekingu a požadují demokratické reformy. Zatímco protestní akce byly po vítězství opozice v místních volbách většinu prosince klidné, přes vánoční svátky vypukly mezi demonstranty a policisty opět střety.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžkooděnci vedle pleteného vánočního stromku uprostřed nákupního centra Tsim Sha Tsui v Hongkongu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Stovky demonstrantů v černém oblečení, s obličeji zakrytými maskami prošly v průvodech několika vánočně vyzdobenými nákupními centry a skandovaly prodemokratická hesla. V jednom z nákupních středisek policisté rozprášili pepřový sprej a středisko bylo předčasně uzavřeno.

Slzný plyn použili policisté ve středu v ulicích ve čtvrti Mong Kok, kde se protesty konají opakovaně. Policie takto zakročila poté, co dav začal na příslušníky policie vykřikovat urážky.

V Hongkongu tisíce lidí protestovaly ve vánočních maskách. Policie je rozehnala slzným plynem

Číst článek

„Jsem zklamaný, že vláda stále nereagovala na žádný z našich požadavků,“ řekl agentuře Reuters 28letý zaměstnanec restaurace, který se zapojil do protestu ve čtvrti Mong Kok.

Demonstranti požadují plně demokratické volby, propuštění zadržovaných aktivistů či vyšetření policejních zákroků proti protestujícím, které označují za příliš brutální.

Slzný plyn, pepřový sprej a obušky nasadila hongkongská policie proti demonstrantům i na Štědrý večer. Podle policejních zpráv demonstranti stavěli v ulicích zátarasy, ničili semafory, výklady obchodů a v nákupních centrech házeli po policistech deštníky a jiné předměty. Zdravotnické úřady uvedly, že při srážkách bylo v noci na středu zraněno 25 lidí.

Protesty v Hongkongu trvají už sedm měsíců. Začaly v červnu, původně proti plánovanému zákonu o vydávání podezřelých lidí do pevninské Číny. Postupně se z nich staly projevy nesouhlasu se zasahováním Číny do záležitostí Hongkongu, který se pod čínskou správu vrátil v roce 1997.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme