BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Hongkongské úřady zamezily přístup na letiště. Obávají se plánovaných třídenních protestů

Hongkongské úřady v pátek v obavách z dalších demonstrací omezily přístup na místní mezinárodní letiště, kde chtějí prodemokratičtí aktivisté zahájit velké třídenní protesty. Policie a letištní ostraha umožňuje vstup na terminál pouze lidem s cestovními dokumenty, informovala agentura Reuters. Začátek demonstrace se čeká v odpoledních hodinách místního času.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongské úřady kvůli obavám z protestů omezily přístup na letiště. | Foto: AWI | Zdroj: Reuters

Organizátoři protestů tentokrát vybrali za jejich dějiště letištní terminál, neboť chtějí zvýšit mezi zahraničními návštěvníky Čínou spravovaného území povědomí o krizi, které Hongkong čelí. Kvůli mnohdy násilím končícím protestům upozornily své občany na možná rizika spojená s cestami do Hongkongu například americké či australské úřady.

Protivládní stávka ochromila dopravu v Hongkongu. Policie zatkla skoro stovku lidí

Číst článek

Demonstrace začaly počátkem června kvůli návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Ačkoliv vláda návrh v reakci na protesty pozastavila, demonstrace dále pokračují a jejich účastníci požadují odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové a protestují proti sílícímu vlivu Pekingu.

Bývalá britská kolonie se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme