Správkyně Hongkongu připustila, že vysoká volební účast odráží nespokojenost. Ústupky nenabídla

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý připustila, že rekordní účast v nedělních místních volbách svědčí o nespokojenosti s vládou. Zároveň poděkovala obyvatelům za pokojné hlasování v poměrně nestabilním prostředí. Čína si v pondělí podle agentury Reuters předvolala velvyslance USA kvůli tomu, že Kongres schválil zákon, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Prodemokratičtí kandidáti o víkendu jasně zvítězili v místních volbách po měsících prodemokratických protestů, proti nimž často násilně zakročila místní policie.

Hongkong je stále součástí Číny, reagoval Peking na výsledky voleb. Správkyně slíbila, že bude naslouchat

Číst článek

Lamová hovořila den poté, co výsledky místních voleb ukázaly, že demokratičtí kandidáti obsadili téměř 90 procent ze 452 místních hongkongských rad. Podle agentury AP však nenabídla protestujícím žádné ústupky.

Lamová na každotýdenní tiskové konferenci slíbila, že urychlí dialog a zřídí komisi, která se má zabývat hluboko zakořeněnými sociálními problémy, které přispěly k rozhořčení obyvatel.

Správkyně Hongkongu také řekla, že ústřední vláda v Pekingu ji neviní z neúspěchu ve volbách. Ty podle ní byly odrazem nespokojenosti s vládou, ale také ukázaly, že mnoho lidí si přeje konec násilí.

Americký zákon

Americký Kongres minulý týden schválil návrh zákona, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu. Peking žádá, aby americký prezident Donald Trump zákon vetoval.

Volby v Hongkongu skončily drtivým vítězstvím prodemokratických sil. Získaly 390 z 452 křesel

Číst článek

Podle agentury Reuters si čínské ministerstvo zahraničí v pondělí předvolalo velvyslance USA Terryho Branstada, aby protestovalo proti schválení zákona, který Peking považuje za vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Peking naléhal na Washington, aby „napravil své chyby a přestal se vměšovat do hongkongských věcí a zasahovat do vnitřních záležitostí Číny“, uvedlo ministerstvo.

Bývalá britská kolonie prochází nejhorší politickou krizí za poslední desetiletí. Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatýkány jsou tisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme