Mediální magnát Lai zůstává ve vězení za organizaci hongkongských demonstrací. Dostal dalších 14 měsíců

Soud v Honkongu v pátek poslal opozičního aktivistu a mediálního magnáta Jimmyho Laie na dalších 14 měsíců do vězení za uspořádání prodemokratického protestu v říjnu 2019. Informovala o tom agentura Reuters. Lai už si nyní odpykává 14měsíční trest, který mu soud udělil v dubnu za organizaci a účast na nepovolených demonstracích v srpnu 2019.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mediální magnát a prodemokratický aktivista Jimmy Lai při cestě do vězení | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Dvaasedmdesátiletý Lai byl od ledna ve vazbě a čelí ještě dalším obviněním. Všechna souvisejí s protestními akcemi, které Hongkong zažil před dvěma lety, kdy lidé vyšli do ulic na protest proti návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila.

Hongkong potvrdil změnu volebního zákona. Komise pustí dál jen ‚patrioty‘, voliči vyberou méně zástupců

Číst článek

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Ve vězení je nyní i řada dalších hongkongských aktivistů jako například Joshua Wong, který byl lídrem studentských protestů v roce 2014. Zakladatel opoziční Demokratické strany, dvaaosmdesátiletý Martin Lee, dostal v dubnu kvůli vysokému věku podmíněný trest.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme