Prodemokratický deník Apple Daily oznámil konec činnosti. Vydavatel to zdůvodnil situací v Hongkongu

Hongkongský prodemokratický deník Apple Daily ukončí svou činnost. Vedení firmy ve středu oznámilo, že „vzhledem ke stávající situaci v Hongkongu“ list Apple Daily přestane v digitální i tištěné podobě vycházet nejpozději v sobotu. K rozhodnutí vydavatelství Next Digital dospělo několik dní poté, co byl deník cílem policejního zásahu. Podle agentury AP se krok očekával.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deník Apple Daily přestane od soboty vycházet | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Zhruba 500 hongkongských policistů minulý čtvrtek v sídle Apple Daily procházelo počítače novinářů a zatklo několik lidí. Úřady tvrdí, že noviny některými články porušily bezpečnostní zákon. Ten podle opozice slouží mimo jiné k umlčení odpůrců čínské vlády nad Hongkongem.

Velké zatýkání v hongkongském deníku. Policie vtrhla do redakce Apple Daily, zatkla nejméně pět lidí

Číst článek

Apple Daily je populární bulvární deník, který publikuje zprávy o celebritách, ale ve svých politických článcích také často kritizuje hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. List patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi, který si nyní odpykává trest za účast na nepovolených demonstracích v roce 2019.

Poradce Jimmyho Laie v pondělí uvedl, že po zablokování aktiv deník není schopen vyplácet mzdy zaměstnancům ani provádět jiné platby a bude tak nucen v příštích několika dnech skončit.

Porušení zákona

Šéfredaktora Apple Daily Ryana Lawa a výkonného ředitele mediální skupiny Next Digital Cheunga Kim-hunga policie obvinila ze spiknutí se zahraničními silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Policie sdělila, že několik desítek článků v listu porušilo bezpečnostní zákon pro Hongkong, který trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody.

Zásah proti Apple Daily prohloubil obavy o svobodu slova v bývalé britské kolonii Hongkongu, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu. Razii v redakci deníku kritizovaly západní vlády, mezinárodní organizace pro lidská práva i novinářská sdružení.

Ladislav Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme