Prodemokratického aktivistu v Hongkongu vyloučili z voleb. ‚Politická filtrace,‘ kritizoval vládu

Joshua Wong, výrazná postava prodemokratického hnutí v Hongkongu, v úterý oznámil, že je jediný kandidát, kterého úřady vyloučily z místních voleb. Ty by se měly konat příští měsíc.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong | Foto: Jeenah Moon | Zdroj: Reuters

Volební komise podle agentury Reuters uvedla, že Wongova nominace byla uznána za „neplatnou“. Místní vláda ve svém prohlášení dodala, že kandidát nevyhověl požadavkům volebních předpisů.

Nejsem přesvědčen o tom, že by se v Hongkongu Číně tvrdá ruka vyplatila, míní disident

Číst článek

„Silně odsuzuji skutečnost, že se vláda uchýlila k politické filtraci a cenzuře a zbavila mě politických práv,“ uvedl sám aktivista.

Ačkoliv současné protesty v Hongkongu nemají žádného vůdce, Wong je mnohými vnímán jako důležitá tvář prodemokratických protestů kvůli jeho významné roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů.

Wong byl teprve letos v červnu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest právě za roli v protestech v roce 2014.

Protesty v Hongkongu

Hongkong v současnosti prožívá nejhorší politickou krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod správu Číny. Hongkong je v současné době spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Velké demonstrace, někdy s přítomností až stovek tisíc lidí, se v Hongkongu konají od června. Jejich účastníci protestují proti postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Policisté v neděli proti demonstrantům opět použili slzný plyn a vodní děla. Někteří protestující se podle hongkongských médií uchýlili k násilnostem, včetně vrhání zápalných lahví na strážce pořádku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme