V Hongkongu odsoudili mladíka podle kontroverzního zákona, dostal devět let vězení

Soud v Hongkongu v pátek poslal na devět let do vězení čtyřiadvacetiletého Tong Ying Kita. Ten je tak prvním člověkem odsouzeným na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, jenž ve své poloautonomní provincii prosadil Peking. Soud bývalého číšníka a prodemokratického demonstranta shledal už v úterý vinným z podněcování k separatismu a terorismu. V pátek rozhodl o výši trestu, informovaly agentury Reuters a AP.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongská policie dohlížející před budovou Nejvyššího soudu během procesu s Tong Ying Kitem | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Tong Ying Kit loni 1. července – den po zavedení bezpečnostního zákona – najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom držel transparent s nápisem „Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby“.

Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a muž je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu.

Velmi vysoký trest

Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Podle agentury AP je trest vyšší, než požadovala prokuratura – ta Tonga chtěla poslat do vězení na tři roky. BBC News uvádí, že dnešní verdikt určil směr, jakým se by se mohly ubírat další případy.

Hong Kong man sentenced to nine years in prison after riding motorbike into police officers while flying flag with protest slogan

bbc.in/3fc6nxv

09:23 – 30. 07. 2021

133 242

Hrozba doživotního trestu

Kontroverzní bezpečnostní zákon prosadila v Hongkongu čínská vláda po mohutných prodemokratických protestech, které propukly v poloautonomní provincii v roce 2019. Učinil tak navzdory hlasité místní i mezinárodní kritice.

Norma začala platit na konci loňského června a trestá cokoli, co Čína pokládá za podvratnou činnost, separatismus, terorismus a paktování se zahraničními silami. Těm, které soudy shledají vinnými, hrozí až doživotní trest vězení.

Západ obvinil Čínu z hackerského útoku na 30 tisíc serverů. Vést jej měla skupina Hafnium

Číst článek

Kritici upozorňují, že cílem zákona je umlčet opozici a omezit základní svobody. Od chvíle, co zákon vstoupil v platnost, zatkla policie v Hongkongu přes 100 lidí a ti na soud čekají.

Postupné omezování svobody

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Peking ale svými kroky, včetně zavedení bezpečnostního zákona a změn hongkongského volebního systému, svobody postupně omezuje. Oficiální představitelé kritiku odmítají a tvrdí, že Peking obnovuje pořádek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme