Razie v redakci hongkongského média: policie zatkla za rozvratnou činnost sedm lidí, web skončil

Policie v Hongkongu ve středu prohledala redakci prodemokratického zpravodajského webu Stand News a zatkla sedm současných a bývalých pracovníků za publikování „rozvratného“ obsahu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž razie přináší nové obavy ohledně svobody projevu a médií v čínské zvláštní administrativní oblasti. Policie ale uvedla, že zákrok nijak nepoškozuje svobodu médií ani práva jednotlivců. Web ohlásil ukončení činnosti.

Video a fotogalerie Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadrženými jsou muži a ženy, mezi nimiž byl podle Stand News i editor a šéf hongkongské novinářské asociace Ronson Chan.

Web publikoval video, na kterém policie přichází k jeho domu a ukazuje soudní příkaz. „Obviněním je zločinné spiknutí s cílem zveřejňovat rozvratné publikace,“ uvádí v klipu strážník.

Druhý nejvýše postavený hongkongský představitel John Lee řekl, že média nemohou být nástrojem ohrožujícím národní bezpečnost, a policejní zákrok schválil.

Policie oznámila, že zmrazila majetek webu ve výši 61 milionů hongkongských dolarů (172 milionů korun), zabavila počítače, telefony i 500 000 hongkongských dolarů v hotovosti. Zákrok zdůvodnila tím, že Stand News zveřejňoval články, jež šířily nenávist proti úřadům včetně justice.

Původně bylo oznámeno zatčení šesti lidí, později policie podle Reuters oznámila, že zadržela sedm a že nevylučuje zatčení dalších osob.

Stand News na své facebookové stránce oznámil, že ukončí činnost. „Stand News vzhledem k situaci ukončí operace. Šéfredaktor Patrick Lam rezignoval a zaměstnanci byli propuštěni,“ stojí v oznámení. Lam je mezi zadrženými.

Rozvratná činnost?

Podle hongkongského tisku byli dotyční zatčeni za šíření pobuřujících materiálů, za což hrozí dva roky vězení a pokuta 5000 hongkongských dolarů.

Prodemokratický deník Apple Daily oznámil konec činnosti. Vydavatel to zdůvodnil situací v Hongkongu

Číst článek

Do operace namířené proti Stand News se podle prohlášení policie zapojilo 200 strážců zákona.

„Probíhá pátrací operace,“ stojí v komuniké, podle něhož bylo cílem „zajistit relevantní žurnalistické materiály“.

Reuters podotýká, že rozvratná činnost není klasifikovaná jako zločin v zákoně o národní bezpečnosti, který v Hongkongu loni zavedl Peking.

Soudní rozhodnutí z poslední doby ale umožnila hongkongským úřadům na základě tohoto zákona vymáhat dříve zřídka uplatňované právní úpravy z koloniální éry, včetně vyhlášky o zločinu, která se dotýká i rozvratné činnosti.

Zásah proti Stand News zapadá do tažení proti disentu v poloautonomním městě na jihu Číny, uvádí agentura AP.

Připomíná případ listu Apple Daily, jehož někdejší vydavatel Jimmy Lai byl v úterý rovněž obviněn z buřičství. List, který také podporoval demokracii v Hongkongu, letos přestal vycházet poté, co policie provedla razii v jeho sídle a zatkla několik členů jeho vedení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme