Velké zatýkání v hongkongském deníku. Policie vtrhla do redakce Apple Daily, zatkla nejméně pět lidí

Hongkongská policie ve čtvrtek na základě zákona o národní bezpečnosti zatkla šéfredaktora a čtyři vrcholné manažery deníku Apple Daily, který často kritizuje hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. Je to vůbec poprvé, co hongkongská policie použila kontroverzní bezpečnostní zákon proti článkům v médiích, upozornila agentura Reuters.

Hongkong (Aktualizováno: 10:39 17. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongská policie do budovy vtrhla s odvoláním na bezpečnostní zákon

Hongkongská policie do budovy vtrhla s odvoláním na bezpečnostní zákon | Foto: Liam Yik | Zdroj: Reuters

Podle hongkongského ministra bezpečnosti Johna Leea je pětice zadržených podezřelá, že se spikla se zahraničními silami a prostřednictvím své novinářské práce podněcovala cizí země k uvalení sankcí na Hongkong a Čínu v reakci na potlačení prodemokratických protestů v poloautonomním městě.

Novinář Tomáš Etzler: Lidé v Číně nechtějí demokracii, nevědí, co to je. Oni chtějí spravedlnost

Číst článek

Mezi zatčenými je šéfredaktor Ryan Law, dále pak například výkonný ředitel mediální skupiny Next Digital, pod kterou Apple Daily spadá. „Normální novináři jsou jiní než tito. Nespolčujte se s nimi,“ řekl Lee, jehož komentáře podle agentury Reuters prohloubily obavy o dodržování svobody slova v Hongkongu.

Policie uvedla, že případ se týká více než 30 článků publikovaných listem Apple Daily, a vyzvala veřejnost, aby tyto články nesdílela a zákon tím také neporušovala. Policie rovněž sdělila, že akce se týkala pouze listu Apple Daily a není zaměřena obecně proti mediálnímu průmyslu.

‚Cílený útok‘

Místní úřady tvrdí, že panuje podezření, že zprávy zveřejňované v deníku znamenaly porušení zákona o národní bezpečnosti. Policie vyzvala veřejnost, aby tyto články nesdílela a zákon tím také neporušovala.

Zástupce policie řekl, že na razii v redakci bulvárního listu Apple Daily se podílelo 500 příslušníků bezpečnostních složek. Soudní příkaz k prohlídce se vztahoval i na počítače a mobilní telefony novinářů. Policisté zatkli čtyři muže a jednu ženu ve věku od 47 do 63 let. Zmrazen byl také majetek v hodnotě 18 milionů hongkongských dolarů (skoro 49,3 milionu korun), který patří třem společnostem napojeným na Apple Daily.

Nepřesné poznámky, reaguje Čína na kritiku Londýna ohledně porušení právních závazků k Hongkongu

Číst článek

Deník zveřejnil fotografie policistů sedících za stoly reportérů a používajících jejich počítače. Členové redakce prý dostali zákaz vstupu do určitých pater a nemohli pracovat se svými notebooky a další technikou. V dopise čtenářům Apple Daily uvedl, že se stal obětí „cíleného útoku režimu“, ale že zaměstnanci budou bojovat až do konce.

Čínský styčný úřad pro Hongkong, který zajišťuje komunikaci mezi Pekingem a touto bývalou britskou kolonií, čtvrteční policejní zásah plně podpořil a zdůraznil, že se jednalo o "spravedlivou akci".

Deník Jimmyho Laie

Agentura Reuters zatýkání označila za další ránu pro deník, který patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi. Ten byl zatčen už loni v srpnu. Úřady minulý měsíc nařídily zmrazit jeho majetek, včetně bankovních účtů a podílu ve výši 71,26 procenta v Next Digital. Soud letos v dubnu Laie poslal na 14 měsíců do vězení za organizaci a účast na nepovolených demonstracích předloni v srpnu. Stejně dlouhý trest mu pak udělil koncem května za uspořádání prodemokratického protestu 1. října 2019.

Když Británie Hongkong, svoji někdejší kolonii, Číně v roce 1997 předávala, sliboval Peking, že si toto území zachová své svobody, jež jsou na čínské pevnině nevídané. Kritici ale upozorňují, že Čína tyto svobody omezuje a upevňuje svoji nadvládu na Hongkongem. Zákon o národní bezpečnosti, proti kterému se v roce 2019 pořádaly v Hongkongu četné demonstrace, trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Ochránci lidských práv se obávají zneužití normy proti opozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme