Zatím největší zásah proti demokratické opozici. V Hongkongu skončilo v poutech na 50 aktivistů

Více než 50 prodemokratických aktivistů bylo ve středu zatčeno v Hongkongu kvůli podezření z porušení zákona o národní bezpečnosti. Informují o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na místní média. Je to zatím největší zásah proti opozici ve městě podle nové, sporné legislativy.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi zatčenými je podle facebookové stránky Demokratické strany a veřejnoprávní stanice RTHK rovněž aktivista Lester Shum. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Policie také vtrhla do kanceláří prodemokratické internetové mediální společnosti Stand News. Reportérka Stand News uvedla, že policie požádala šéfredaktora o podepsání dokumentů souvisejících s vyšetřováním národní bezpečnosti.

Hongkongského aktivistu Jimmyho Laie poslal soud opět do vazby. Propuštění na kauci je neplatné

Číst článek

Mezi zatčenými jsou podle facebookové stránky Demokratické strany a veřejnoprávní stanice RTHK rovněž bývalí zákonodárci a aktivisté James To, Lam Cheuk-ting a Lester Shum.

Zásah proti nejvýznamnějším aktivistům města, z nichž někteří hájí agresivní taktiku proti Pekingu, ale také bývalým demokratickým zákonodárcům a dalším umírněným hlasům podpoří obavy z posilování autoritářské vlády v Hongkongu. Zvýší také rovněž napětí mezi Čínou a USA ve chvíli, kdy se připravuje na převzetí funkce amerického prezident Joe Biden.

Podle demokratické strany policie zatkla aktivisty za účast v nezávisle organizovaném neoficiálním hlasování v červenci 2020, při kterém měly být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Vlády Hongkongu a Pekingu v té době varovaly, že tím mohou porušit nový zákon. Parlamentní volby se měly konat loni v září, byly ale odložené, podle úřadů kvůli koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme