Slavná plovoucí restaurace v Hongkongu se potopila. Stolovali v ní britská královna i James Bond

Plovoucí restaurace Jumbo v Hongkongu musela po skoro 50 letech opustit přístav a následně se potopila v Jihočínském moři. Loď, která vypadala jako velký plovoucí palác, se potýkala s problémy od roku 2013. Majitelé uvedli, že je ztráta lodi velmi rozesmutnila.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plovoucí restaurace Jumbo odplouvá z Hongkongského přístavu poté, co kvůli nedostatku financí museli majitelé ukončit její provoz

Plovoucí restaurace Jumbo odplouvá z Hongkongského přístavu poté, co kvůli nedostatku financí museli majitelé ukončit její provoz | Zdroj: Reuters

Loď se potopila poté, co ji na cestě neznámo kam zastihlo u Paracelských ostrovů nepříznivé počasí. Začala nabírat vodu a následně se potopila v místě, kde hloubka moře přesahuje jeden kilometr.

Společnost Aberdeen Restaurant Enterprises, která plovoucí restauraci Jumbo vlastní, uvedla, že při nehodě se nikomu nic nestalo.

Arnošt ve vzduchu. Pardubickou výletní loď čeká po deseti letech důkladná kontrola

Číst článek

Komplikace, kvůli kterým musela loď po desítkách let opustit své místo v hongkongském přístavu, začaly v roce 2013.

Od té doby totiž podle majitele restaurace nejen že negenerovala zisk, ale dokonce vykazovala velké ztráty. Poslední ránu zasadila podniku pandemie koronaviru, která ho uzavřela na dva roky.

Loď navíc byla ve špatném technickém stavu a nakonec musela poprvé od svého otevření v 70. letech opustit přístav. Majitel najal námořní inženýry, kteří loď před plavbou zkontrolovali, poté ji remorkéry odtáhly z přístavu. Loď následně mířila neznámo kam, kde měla čekat na nové provozovatele.

Ikona Hongkongu

Restaurace Jumbo byla velmi populárním místem. Objevila se v devátém filmu s Jamesem Bondem Muž se zlatou zbraní z roku 1974, jedli tu například britská královna Alžběta II., americký herec Tom Cruise nebo britský podnikatel Richard Branson. Za dobu existence jím prošly asi tři miliony hostů.

„Je to smutné, moji rodiče mě tam vzali na jídlo, když jsem byla malá. I když jsem tam byla jedinkrát, pořád si to pamatuji. Žádná jiná loď v Hongkongu nenabízí tak unikátní atmosféru při stolování, právě proto je má vzpomínka tak silná. Připadá mi nešťastné, že tak cenná hongkongská památka mizí,“ vzpomíná na loď jedna z obyvatel města, Yanis Yu.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme