Hongkong přistaví nový letištní terminál, který bude nejdražší stavbou v historii města

Hongkong postaví nejdražší letištní terminál na světě. Doplnit má stávající dva, které už nestačí rostoucí přepravě. Do osmi let tak vyrostou na uměle vytvořených navážkách další přistávací dráhy a letištní budova. Stavbu ale kritizuje opozice i ochránci přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu nepotřebují komiksové hrdiny, aby se jim proháněli městem. Mají své pavoučí muže | Foto: Robert Mikoláš

Třetí přistávací dráha má stát Hongkong asi 17 miliard dolarů. Nový terminál bude, stejně jako předešlé dva, postaven na uměle vytvořených navážkách v moři. Hongkong totiž nemá dostatek místa, proto staví buď do výšky, nebo se plocha dosypává do moře.

Dostavba hongkongského letiště pak má být dokončena do osmi let. Letiště potom bude patřit mezi největší na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejdražší stavbě Hongkongu mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Megastavbu kritizují ochránci přírody i opozice. Ochránci přírody tvrdí, že 650 hektarů nově vytvořené plochy v moři ubere prostor kriticky ohroženému druhu delfína indočínského, který v okolí žije.

Hongkongské letiště je navíc největším dopravním uzlem na světě. Jeho provoz pravděpodobně dále poroste, což může mít na delfíní populaci také vliv.

Opozice tvrdí, že miliardovou stavbu město a letecké společnosti nebudou chtít platit z vlastní kapsy, a část z ní tedy zaplatí cestující na poplatcích a dražších letenkách.

Hongkong do své infrastruktury a dopravy stále investuje obrovské částky. Na dopravě ať už letecké, lodní, dopravní nebo osobní stojí i jeho ekonomika.

Hongkongské letiště ročně přijme 54 milionu cestujících a zaměstnává přes 60 tisíc lidí.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme