Studenti na univerzitě v Hongkongu dál protestují. Policisté stovky z nich pozatýkali

Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týdny obsadilo několik set studentů na protest proti místní vládě, zůstává asi stovka studentů. Podle agentury AP to v úterý řekla správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Dodala, že 400 demonstrujících z univerzity policie zatkla. Na kampusy univerzit se minulý týden přesunuly protivládní protesty, které Hongkong sužují již od června. Lidé protestují proti omezování demokracie Pekingem.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý oznámila, že areál polytechnické univerzity opustilo 600 protestujících, včetně asi 200 nezletilých. Dodala, že mladší 18 let nebyli zatýkáni, ale že mohou být stíháni později.

V pondělí večer se nedaleko této univerzity podle BBC shromáždilo asi dvě stě lidí, včetně rodičů dětí na univerzitě, k pokojné demonstraci.

Demonstranti na univerzitě v Hongkongu házeli benzinové bomby. Jeden z policistů byl zasažen šípem

Číst článek

Policie obklíčila polytechnickou univerzitu se zabarikádovanými studenty a aktivisty o víkendu ve snaze protestující pozatýkat. Několika z nich se v pondělí podařilo uprchnout na motocyklech, na kterých pro ně přijeli jejich příznivci. Část z nich ale policie zatkla.

Hongkongská správa v úterý jmenovala nového policejního šéfa Chrise Tanga, který má velet asi 31 tisícům členů policejního sboru. Tang v úterý vyzval občany Hongkongu, aby pomohli ukončit sociální nepokoje a odsoudili násilí, jehož se dopouštějí radikální demonstranti. Podle Tanga je znepokojující, když je za násilí kritizována jen policie.

Čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming v pondělí uvedl, že centrální vláda v Číně nebude sedět se založenýma rukama, pokud se situace v Hongkongu stane „nekotrolovatelnou“. Lamová ale v úterý na otázku, zda požádá o pomoc čínské jednotky, uvedla, že věří, že její vláda situaci zvládne sama.

Hongkongská vláda vyjádřila podle místního rozhlasu RTHK obavy, že nejnovější události mohou ohrozit konání místních voleb, které jsou plánovány na neděli. Odložení či zrušení voleb by ale mohlo protesty dále zesílit, uvedl v úterý server BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme