Magnát v Hongkongu prodal parkovací místo za 22 milionů. Průměrná mzda ve městě je třicetkrát nižší

Ačkoliv se růst ekonomiky Hongkongu kvůli více než pětiměsíční politické krizi zpomalil, místnímu magnátovi se tento týden podařilo prodat parkovací místo v centru města za 970 tisíc dolarů (22,4 milionu Kč). Suma je podle agentury AFP příkladem ekonomických nerovností v hongkongské společnosti, ze kterých pramení hněv demonstrantů. Ve městě jsou totiž jedny z nejvyšších cen nemovitostí na světě a každý pátý občan přitom žije pod hranicí chudoby.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo se nachází v pátém nejvyšším mrakodrapu ve městě. (ilustrační foto) | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Částka, za kterou podnikatel parkovací místo prodal, odpovídá třicetinásobku průměrné roční mzdy v této bývalé britské kolonii. Místo se nachází v pátém nejvyšším mrakodrapu ve městě zvaném The Centre, který je podle agentury Bloomberg jednou z nejdražších kancelářských budov na světě.

„Hodně majitelů z mrakodrapu The Center se pohybuje ve finančnictví nebo v jiných rychle rostoucích odvětvích,“ říká šéf hongkongské realitní společnosti Centaline Commercial. „Pro tyto magnáty to není významná koupě, pokud to porovnáte s hodnotou celých pater, které (tam) vlastní,“ dodal.

Vláda v Hongkongu stáhla návrh extradičního zákona. Podle médií Peking zvažuje nahrazení Lamové

Číst článek

Realitní trh v Hongkongu se stal politickým tématem. Ceny se tam totiž raketově zvyšují, což způsobuje krach některých menších společností, které si nemohou dovolit platit stále vyšší nájmy. Pro obyvatele je zase těžké najít slušné bydlení. Takzvaný Giniho koeficient, který měří nerovnost v příjmech, byl pro Hongkong v roce 2016 nejvyšší ze všech rozvinutých ekonomik na světě.

Letos v červnu vypukly v Hongkongu několikamilionové demonstrace kvůli návrhu zákona, který by umožnil vydávat podezřelé do pevninské Číny. Ačkoliv správkyně území Carrie Lamová návrh zrušila, protesty pokračují. Podle AFP je rozdmýchává mimo jiné propast mezi bohatými a chudými, která se tam neustále prohlubuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme