Lídra studentských protestů propustili v Hongkongu z vězení. Hned vyzval správkyni Lamovou k demisi

V Hongkongu v pondělí propustili z vězení 22letého Joshuu Wonga, který byl hlavní osobností tamních studentských protestů v roce 2014. Informovala o tom agentura AFP. V Hongkongu se už několik měsíců konají protesty za stažení návrhu zákona umožňujícího vydávat podezřelé do pevninské Číny. V neděli se demonstrací v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí a na pondělí se chystá protestní stávka.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý lídr studentských protestů Joshua Wong | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Když Joshua Wong opouštěl obklopen novináři věznici, vyzval k demisi správkyni Hongkongu Carrie Lamovou. „Musí přijmout zodpovědnost a odstoupit,“ uvedl Wong.

OBRAZEM: V Hongkongu demonstrovaly podle organizátorů na dva miliony lidí, nejvíc od roku 1997

Číst článek

Masové protesty už přiměly Lamovou k omluvě za „nedostatky v práci vlády“ a k odkladu schvalování kritizovaného zákona na neurčito. Demonstranti ale požadují, aby se návrh zákona zrušil úplně a Lamová odstoupila.

Wong byl lídrem studentských protestů, jejichž účastníci na podzim 2014 požadovali svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí komise, v níž převažují stoupenci centrální čínské vlády.

Demonstrace tehdy trvaly několik týdnů a účastnilo se jich v některé dny až 100 tisíc lidí.

Wong byl odsouzen ke třem měsícům vězení loni v lednu za pohrdáním soudem kvůli tomu, že během protestů stejně jako několik dalších demonstrantů neopustil místo, které soud nařídil vyklidit.

Proti verdiktu se Wong odvolal a byl propuštěn na kauci. Letos v květnu mu odvolací soud trest snížil na dva měsíce.

Zákon, který se vláda snažila prosadit, měl umožnit vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu mimo jiné i do pevninské Číny | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme