Letiště v Hongkongu musí kvůli protestům znovu rušit lety. Správkyně regionu Lamová vyzvala ke klidu

Protivládní demonstranti, kteří pátý den protestují na letišti v Hongkongu, se v úterý střetli s pořádkovou policií. Letiště kvůli pokračujícím protestům už druhý den muselo zrušit většinu odletů, protože do jeho prostor se po pondělní blokádě vrátily tisíce demonstrantů. Provoz dočasně fungoval jen brzy ráno, odlety a přílety se však uskutečňovaly mimo stanovený čas a stovky letů musely být nakonec i v úterý zrušeny.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Hongkong (Aktualizováno: 20:25 13. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav demonstrantů v černém oblečení nejdříve zaplnil příletovou halu, poté se jim i přes přítomnost policie podařilo dostat do míst pro odbavení cestujících a k odletům. Zablokovali také jeden z příchodů k pasové kontrole a cestující se nemohli dostat k letadlům. Místní úřady lidem vzkázaly, aby se na letiště raději nevydávali, aerolinky pak doporučily klientům, aby si rezervovali letenky na jiné dny.

Aktivisté se z velké části usadili na podlahu letiště. V rukou drželi protivládní transparenty a plakáty určené cestujícím z kontinentální Číny i ze zbytku světa. „Demokracie je dobrá,“ píše se na jednom z nich, na dalších se omlouvají cestujícím za způsobené obtíže.

Večerní potyčky mezi demonstranty a policií vypukly podle CNN poté, co muže s cedulí „Jsem čínský policista předstírající demonstranta“ odvážela zřejmě v bezvědomí záchranná služba z odletové haly. Policie následně vstoupila do budovy terminálu a část demonstrantů se snažila vyhnat slzným plynem. Když protivládní aktivisté začali stavět barikády z vozíků a zavazadel, policisté se stáhli ven.

Aktivisté na letišti od pondělí vyjadřují nesouhlas i proti násilí, jehož se policie o víkendu dopustila na demonstrantech. Část z nich má obvazy nebo pásky přes oko jako vyjádření solidarity s mladou ženou, kterou během protestů do oka zasáhl gumový projektil. Policie je z blízka střílela do davu, na některých místech v neděli použila i slzný plyn.

Americký prezident Donald Trump nazval protesty v Hongkongu “obtížnou situací“ a vyjádřil naději, že dopadnou dobře „pro všechny, včetně Číny“. Na tiskové konferenci v New Jersey poněkud neurčitě dodal, že doufá, že se vyvinou směrem „ke svobodě“.

OSN v úterý hongkongské úřady vyzvala, aby víkendové protesty řádně prošetřily. Ze záběrů totiž podle organizace vyplývá, že bezpečnostní složky slzný plyn pálily do přeplněných a uzavřených prostor, což odporuje mezinárodním úmluvám.

Čína výzvu odmítla s tím, že je nemístným vměšováním do vnitřních záležitostí a „špatným signálem pro pachatele násilných trestných činů“. „Čínská ústřední vláda plně podporuje správkyni Hongkongu Carrie Lamovou (...) a podporuje hongkongskou policii a soudní orgány, které rozhodným způsobem prosazují zákon,“ uvedlo v prohlášení čínské zastoupení při OSN v Ženevě.

Lamová, která se v posledních týdnech k největší politické krizi za desítky let příliš nevyjadřuje, v úterý prostřednictvím médií vyzvala obyvatele ke klidu a prohlásila, že násilnosti ze strany demonstrantů uvrhly Hongkong do stavu „paniky a chaosu“.

„Hongkong jako otevřené, svobodné, velmi tolerantní a ekonomicky stabilní město pocítí těžké rány... Zotavení může trvat dlouho,“ řekla správkyně, které mnozí vyčítají, že chce posílit kontrolu Číny nad ostrovem.

K problematice čínsko-hongkongských vztahů se v úterý vyjádřil i Chris Patten, poslední správce území z doby, kdy byl Hongkong ještě pod britskou nadvládou. Podle něj by čínská intervence byla katastrofou. Hongkong se vrátil pod správu Číny v roce 1997, město má ovšem vlastní právní řád.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme