V ulicích Hongkongu protestují tisíce lidí. Správkyně Lamová označila demonstranty za ‚naprosté sobce‘

Do ulic Hongkongu v úterý znovu vyrazily tisíce demonstrantů. Stanice metra hlídají těžkooděnci a u hlavních vládních budov jsou vodní děla. Místní školy a univerzity zůstaly zavřené. V jednom z kampusů policisté rozháněli slzným plynem protestující studenty, kteří se pokoušeli zabarikádovat silnice, informuje agentura Reuters. Silniční i železniční doprava byla v ranní špičce znovu ochromená.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující studenti házejí po policii kameny. | Foto: dn | Zdroj: Reuters

Kolem vysokých škol, včetně známé Polytechnické univerzity, házejí studenti na policisty kameny a odpadky. Ti odpovídají slzným plynem a pepřovými spreji. Stovky protestujících se přesouvají do čtvrti Central, kde již došlo k několika potyčkám.

Dopravní situace od pondělních protestů zlepšila, jelikož demonstranti již neblokují hlavní křižovatky. Přesto v Hongkongu stále nefungují některé linky metra, zrušené jsou také mnohé autobusové spoje. Spousta místních proto do práce vyrazila pěšky.

Po pondělních protestech skončila zhruba stovka lidí v nemocnici, dva demonstranti jsou v kritickém stavu. Jednoho z protestujících postřelil policista ostrým nábojem. V pátek zemřel student, který před týdnem spadl při zásahu policistů ze střechy krytého parkoviště.

Policie v Hongkongu použila proti demonstrantům ostrou munici. Město je znovu ochromeno násilím

Číst článek

Hongkongská vláda apeluje na Čínu, aby do města povolala armádu. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová označila demonstranty a jejich podporovatele za „naprosté sobce“. Zopakovala, že dokud násilí ve městě neustane, bude policie zasahovat i nadále. Americký a britský konzulát v Hongkongu vydaly prohlášení, v němž vyzývají obě strany k jednání.

Protesty by mohly ohrozit také volby kandidátů do legislativní rady, které se mají konat příští víkend. Legislativní rada se podílí na vládě ve městě. Lamová ujistila veřejnost, že vláda má zájem na klidném průběhu hlasování v řádném termínu. Ozývají se i hlasy, podle nichž mohou být nepokoje záminkou ke zrušení nebo posunutí voleb. Na sociálních sítích se objevují stížnosti ohledně nedostatku hlasovacích lístků.

Protivládní demonstrace a nepokoje v Hongkongu trvají už zhruba 5 měsíců. Lidé žádají demokratické reformy a nezávislost na pevninské Číně. Protestují také proti policejní brutalitě.

sch, daj, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme